6.4 C
Skopje
28.10.2021 - 4:24

Ознака: РТС

Вработените во РТС евакуирани поради лажна дојава за бомба

Вработени во Радио телевизија на Србија (РТС) во Белград денеска околу 14 часот биле евакуирани, а по еден час повторно вратени на работните места...

„Зоки Поки“ ќе се гледа и во Србија на „РТС“

По Скандинавија, македонската ТВ-серија за деца „Зоки Поки“ почнува да ги освојува и соседите на Балканот. Десетте епизоди од првата сезона ќе се емитуваат...

Се отвори апетитот и на северниот сосед

Националната српска телевизија РТС, во својата емисија „Квадратура на кругот“, неделава објави видеоприлог во кој се тврди дека „Мијаците се старо српско племе, кое...

За ЕУ Вучиќ е поголем гарант за решавање на косовското прашање

Политичарите што ја водеа Србија пред Вучиќ покажаа што можат и затоа беа принудени да заминат, нов или трет тим, не е на повидок,...

Освојување на РТС или преземање на лидерството во опозицијата!

Со завчерашниот обид на дел од опозицијата, предводена од лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, за преземање на РТС, се случува пресврт во одвивањето на...

Вучиќ: Подготвен сум да ја отворам темата за РТС, но не...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека е подготвен да ја отвори темата за РТС и дека се согласува на дијалог со граѓаните, но дека...

Вучиќ најавува одговорност за сите кои учествуваат во насилства

Српскиот перетседател Александар Вучиќ изјави дека државата не толерира насилство и истакна дека ќе одговараат сите кои учествувале во насилствата за време на синоќешниот...

Мирно пред зградата на Претседателството на Србија

Пред зградата на Претседателството на Србија, од каде шефот на државата Александар Вучиќ ќе и се обрати на јавноста по повод синоќешниот упад на...

Опозициски протест во Белград, демонстрантите влегоа во РТС

На 15-от граѓански протест „Еден од пет милиони” во Белград, демонстрантите вечерва од платото пред Филозофскиот факултет, како што најавија, тргнаа во протестна прошетка,...

Издаден налог за приведување на потпретседателот на Српска листа

Основниот суд во Приштина издаде налог за апсење на потпретседателот на партијата на косовските Срби, Српска листа, Милан Радоичиќ, јави Радио-телевизија Србија. РТС наведува дека...