Ознака: рс

Промовирана новата жандармерија во РС

Министерството за внатрешни работи на Република Српска вчера, со свечено постројување што се случи во Центарот за обука во близината на Бања Лука, ја...

Лес: Република Српска конечно треба да се одвои од БиХ

Република Српска конечно треба да се одвои од Босна и Херцеговина(БиХ), смета поранешниот британски дипломат Тимоти Лес, при тоа наведувајќи две причини. – Едната причина...

Полицијата се судри со демонстранти во Бања Лука, повредени неколку лица

Попладнево на Плоштадот на Краина во Бања Лука дошло до судири меѓу полицијата и граѓани, приврзаници на групата „Правда за Давид“, во кои биле...

Загрижува нападот врз новинар во РС

Европската Унија ја следи состојбата во Босна и Херцеговина по нападот на новинарот Владимир Ковачевиќ од телевизијата БН во Бања Лука, изјави Јоханес Хан,...

Додик: РС со сила ќе спречи распоредување на полиција од друг...

Претседателот на Република Српска Милорад Додик рече дека со сила ќе го спречи обидот за распоредување на припадниците на полицијата од друг ентитет на...