15.2 C
Skopje
17.11.2019 - 17:14

Ознака: РСБСП

РСБСП апелира мотоциклистите да ги почитуваат правилата

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата упатува апел до моторџиите да внимаваат и да ги почитуваат сообраќајните правила. Велат дека мотоциклистите се...

РСБСП: Мотоциклисти внимавајте и почитувајте ги сообраќајните правила

Носете заштитен шлем, внимавајте на брзината, користете ги трепкачите, одржувајте растојание, користете ги двете сопирачки, избегнувајте „мртви агли“, носете рефлектирачки елек и заштитна опрема,...

Околу 40.000 нерегистрирани и неосигурени возила активно се вклучени во сообраќај

Околу 40.000 нерегистрирани и неосигурени возила, според осигурителните компании, активно се вклучени во сообраќајот на патиштата и претставуваат закана за безбедно одвивање на сообраќајот,...

Алкохол и волан – лоша комбинација која најчесто завршува фатално!

Од возачите во Македонија 80 проценти барем еднаш во животот возеле под дејство на алкохол, а пет отсто тоа го прават чето, покажало истражувањето...

РСБСП: Младите возачи да ги почитуваат правилата за ограничување на брзината...

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) преку соопштение упатува апел до младите возачи да ги почитуваат правилата за ограничување на брзината...

РСБСП со препораки за возачите и за пешаците како да останат...

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до возачите во зимски услови да го прилагодат возењето спрема временските услови и условите...

РСБСП: Бидете внимателни и одговорни возачи за време на новогодишните празници

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до возачите да бидат внимателни и одговорни и да не возат доколку конзумираат алкохол...

РСБСП апелира возачите никогаш да не возат пијани

Осумдесет и пет проценти од возачите барем еднаш во животот возеле под дејство на алкохол, покажува едно анкетно истражување спроведено од страна на Републичкиот...

РСБСП ја прогласи 2018 за најбезбедна година со најмалку жртви

Според анализите на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП), 2018 година е најбезбедна година во изминативе 10 години. Плановите во организацијата...

РСБСП почна кампања „Без изговори“, за сите учесници во сообраќајот

„Без изговори“ е новата кампања на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата која во декември и јануари ќе се спроведе во Скопје, Охрид, Гостивар, Прилеп, Битола, Кавадарци, Штип и Гевгелија. Кампањата...