-1 C
Skopje
20.2.2019 - 3:02

Ознака: Роџер Федерер

Вилијамс е сѐ поблиску до рекордната 24-та гранслем-титула на Корт

Ланскиот победник, Швајцарецот Роџер Федерер (38) беше елиминиран од тенискиот гранслем-турнир во Мелбурн, по што ќе мора да причека на 100-та победа и на...

Почнува Австралија опен, се очекуваат нови рекорди

Федерер и Ѓоковиќ атакуваат на седмата победа во Мелбурн, а Серена на 24-от гранслем-трофеј во кариерата со што би се израмнила со Маргарет Корт Со...

Федерер ја започна 2019-та со победа за 57-минути

Роџер Федерер ја започна новата 2019 година со победа за само 57 минути против Американецот Франсоа Тиафо. Двајцата се сретнаа на првиот натпревар меѓу...

Федерер за крај пак сака да игра на Ролан Гарос?

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер во следните неколку дена ќе одлучи дали и во 2019 година, по две сезони пауза, повторно ќе игра на земјени...

Прв триумф за Федерер на Мастерсот во Лондон

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер ја забележа првата победа на Мастерсот во Лондон. Тој синоќа беше поуспешен од Австриецот Доминик Тим со што ги задржа...

Федерер: Ривалството со Ѓоковиќ секогаш беше во сенка на Надал

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер, иако досега играл 46 пати против Новак Ѓоковиќ, смета дека ривалството со најдобриот српски тенисер секогаш било во сенка на...

По крајот на кариерата Федерер ќе се посвети на семејството и...

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер планира да се посвети на добротворна работа и на своите четири деца по крајот на својата кариера, изјави тенисерот за...

Федерер: Крајот на кариерата е се поблиску

Роже Федерер во интервју за швајцарскиот весник „Блик“ изјави дека крајот на неговата кариера е се поблиску, но дека очекува животот да му биде...

Федерер: Не знам дали можам повторно да бидам број 1

Вториот светски рекет Роџер Федерер го пофали неговиот колега Рафаел Надал, но исто така зборуваше и за потенцијалното враќање во првото место во светот. Во...

Федерер рутински до третото коло на Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер рутински го совлада Словакот Лукас Лацко и се пласираше во третото коло на тенискиот Гренд слем турнир во Вимблдон. Федерер без...