Ознака: Ројтерс

Брајан Адамс се извини за навредливиот коментар за коронавирусот

Канадскиот кантавтор Брајан Адамс, кој минатата година одржа фантастичен концерт во Скопје, деновиве е во фокусот на јавноста поради својот коментар на социјалните мрежи...

ФИФА подготвува „Маршалов план за фудбалот“

ФИФА формира работна група, која треба да разгледа огромен број прашања предизвикани од суспендирањето на натпреварите низ светот, поради пандемијата на коронавирусот. Првата задача...

Израел ќе користи антитерористичка технологија за борба против коронавирусот

Израел се обидува да се бори против коронавирусот, а новата мерка би можела да ја загрози приватноста на населението. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претстави...

Ослободувањето на новинарите во Мјанмар е добиена битка, но војната допрва...

На 511-от ден од нивното апсење, Ва Лоне (33) и Кја Сое Оо (29), станаа највидливи симболи во борбата за заштитата на слобода на...

Ослободени новинарите на „Ројтерс“ во Мјанмар

Двајцата новинари на „Ројтерс“ кои беа уапсени во Мјанмар при известување за кризата во Рохингја денес се ослободени. Ва Лоне (33) и Кја Сое...

Судот во Мјанмар ги отфрли жалбите на осудените новинари на Ројтерс

Судот во Мјанмар денеска ги отфрли жалбите на двајцата новинари на Ројтерс, кои се осудени на седум години затвор поради кршење на Законот за...

„Ројтерс“ ќе отпушти 3.200 вработени

„Томсон Ројтерс“, една од најголемите новински агенции во светот, планира да отпушти 3.200 лица, што претставува 12 отсто од вкупниот број на вработени и...

Новинари на Ројтерс осудени на седум години затвор, ОН и САД...

Двајца новинари на агенцијата Ројтерс се осудени на седум години затвор од страна на суд во Мјанмар. Новинарите Ва Лон и Куав Сое О се...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“, „Прес...