Ознака: рочиште

Судот ги отфрли барањата за изземање на Стефанова од „Траекторија“

Судијата Горан Бошевски во предметот „Траекторија“, по паузата, ги отфрли барањата за изземање на Катица Јанева и на Лиле Стефанова. Во образложението наведе дека...

Боледувањето на судијата Ставрев го одложи рочиштето за „ТНТ“

Денешното рочиште на случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за 30 август бидејќи судијата кој го води предметот, Огнен Ставрев, е на...

Обвинителката Фетаи тврди дека секој предмет на кој има работено е...

По денешното рочиште на предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство, обвинителката Фатиме Фетаи изјави дека секој предмет на којшто таа има работено е...

Отсуството на Јанакиески и Димовски го одложи судењето за „Топлик“

Судското рочиште за предметот „Топлик“ денеска беше одложено поради отсуство на двајца од обвинетите, ексминистерот Миле Јанакиески и Димитар Димовски, кои не беа спроведени...

Одбиено барањето на Кочан за одложување на затворската казна

Бизнисменот Сеад Кочан, сепак, ќе треба да почне да ја издржува затворската казна од четири години и осум месеци за случајот „Труст“, на 17...

Камчев: Не е срамота да се разговара за криминал

Бизнисменот Орце Камчев во денешното сведочење за случајот „Тортура“ во врска со разговорот за апсењето на Љубе Бошкоски, меѓу него и новинарката Оливера Трајковска,...

Јанакиески во притвор, одложено рочиштето за насилство во Центар

Рочиштето за насилство во Центар е одложено откако поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески не беше спроведен од затворот во Шутка.  Според наредбата...

Ново рочиште за предметот „Талир“

Судењето за предметот „Талир“ на Социјалното јавно обвинителство, што се однесува на незаконското финансирање на партијата ВМРО ДПМНЕ треба да продолжи денес во Кривичниот...

Ново рочиште за „Титаник“ на СЈО

За денеска во кривичниот суд е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ на СЈО. Во предметот „Титаник“ обвинети се дваесетина лица меѓу...

Поклопените термини за судења го одложија рочиштето за „шлаканиците во Центар“

Во Кривичниот суд денеска повторно е одложено судско рочиште на специјалното јавно обвинителство. Судењето за предметот „шлаканиците во Центар“, кое требаше да се одржи...