-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 10:19

Ознака: рохинџи

Коронавирусот влезе во најголемиот бегалски камп во светот

Во најголемиот бегалски камп во светот се заразени две лица, бегалците Рохинџи, сместени во квартот Базар во Бангладеш. Сега се изолирани и им е...

Светска банка одобри 165 милиони долари за Рохинџите

Светската банка одобри на Бангладеш 165 милиони долари како помош за Рохинџите, бегалци од Мјанмар. Во соопштението од Светска банка се наведува дека помошта е...

Помпео: Да се спроведе истрага околу кршењето на човековите права на...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео побара денеска од владата на Мјанмар да преземе конкретни чекори во истрагата за кршење човекови права на муслиманите Рохинџи. -...

Рохинџите со блокчејн го решаваат проблемот со идентитетот

Бегалците-рохинџи сакаат да ја користат блокчејн-технологија за да решат една од најголемите закани за нив - непризнаениот идентитет Откако со години им одбиваа државјанство во...

Фортифај рајтс: Војската на Мјанмар систематски ги подготвувала нападите врз Рохинџите

Армијата на Мјанмар систематски се подготвувала за напади врз муслиманското малцинство Рохинџи одземајќи им ножеви и вооружувајќи немуслимани-цивили. Тие, исто така, ги принудувале Рохинџите...

Гутереш слушнал „незамисливи приказни“ за насилството врз Рохинџите 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска на Твитер објави дека од Рохинџите кои избегале од Мјанмар во Бангладеш слушнал „незамисливи приказни за убиства...

Индонезиски рибари спасија 76 Рохинџи

Индонезиски рибари спасија 76 Рохинџи од брод, кој се насукал недалеку од крајбрежјето на провинцијата Ацех, соопшти денеска индонезиската полиција. Засега не се знае колку...