Ознака: рохани

Рохани: Ќе ги надминеме проблемите

Иран ќе ги надмине новововедените мерки од САД против Техеран, санкции кои само ќе ја обединат нацијата, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани. Во говорот...

Рохани: Ние сме за разговори, но за тоа е потребна искреност

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави денеска дека Техеран би бил подготвен да разговара со САД само доколку Вашингтон покаже дека е доверлив соговорник. - Секогаш...

Рохани: Празните закани на Трамп не заслужуваат одговор

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека нема потреба да одговори на „празните закани“ на американскиот претседател Доналд Трамп. Рохани ова го изјави на седница на...

Рохани: Иран нема да подлегне на притисокот на САД

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска остро го критикуваше повлекувањето на американскиот претседател Доналд Трамп од нуклеарниот договор со Иран, порачувајќи дека Иранците нема да...