Ознака: рохани

Рохани: САД се лидер на светскиот тероризам

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека САД се вистински лидер на светскиот тероризам. Неговата изјава уследи откако САД вчера го прогласија Корпусот на...

Рохани: Иран ќе продолжи да ја шири својата воена моќ

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, во говорот по повод одбележувањето на 40-годишнината од Исламската револуција од 1979 година, денеска истакна дека Техеран е одлучен...

Рохани за Венецуела: САД се залагаат за светска хегемонија

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска ги обвини САД за „светска хегемонија”, тврдејќи дека Вашингтон се обидува да го урне венецуелскиот претседател Николас Мадуро. – Американците...

Рохани: Иран се наоѓа во најтешката економска ситуација во последните 40...

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска рече дека неговата земја се наоѓа во најтешката економска ситуација во последните 40 години, а за тоа не е...

Рохани ги осуди САД за „економски тероризам“

Иранскиот претседател Хасан Рохани синоќа упати критики кон Вашингтон поради „непријателската политика“ кон Техеран, оценувајќи дека американскиот пристап е осуден на пропаст.  Рохани обрајќајќи се...

Трамп: Не планирав да се сретнам со Рохани, можеби во иднина

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави денеска дека нема планови да се сретне со претседателот на Иран Хасан Рохани. Тој, меѓутоа, сигнализираше дека е отворен...

Рохани: Да се откријат одговорните за нападот врз воената парада

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска им нареди на безбедносните сили да ги идентификуваат одговорните за денешниот напад што се случи на воената парада...

Рохани: Ќе ги надминеме проблемите

Иран ќе ги надмине новововедените мерки од САД против Техеран, санкции кои само ќе ја обединат нацијата, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани. Во говорот...

Рохани: Ние сме за разговори, но за тоа е потребна искреност

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави денеска дека Техеран би бил подготвен да разговара со САД само доколку Вашингтон покаже дека е доверлив соговорник. - Секогаш...

Рохани: Празните закани на Трамп не заслужуваат одговор

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека нема потреба да одговори на „празните закани“ на американскиот претседател Доналд Трамп. Рохани ова го изјави на седница на...