29.8 C
Skopje
4.8.2021 - 23:17

Ознака: ромска заедница

Груби се сретна со претставници на ромската заедница

Вицепремиерот и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби по средбата со претставници на турската заедница, имаше средба и со претставници...

Шахпаска: Поддршка за ромската заедница преку вработувања

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска се сретна со претставниците на Институтот за истражување и политики - Ромалитико кои преку анализи и...

Ромската заедница со три приоритетни барања

Граѓанската иницијатива АВАЈА собрала 10.322 потписи од 14 општини низ земјата, во рамките на кампањата „Ние гласаме, ние одлучуваме“, за потребата од посериозни напори...

Ромската заедница со три клучни барања за подобрување на нивната положба

Ромската заедница во земјава бара поголема застапеност во јавната администрација, како и повеќе пари за реализација на капиталните инвестиции во ромските населби, а овие...