Ознака: роман

Љубов во време на кол(ат)ера(л)а

Последното поглавје во „Љубов во време на колера“ завршува со долго патување во служба на една вистинска љубов, под лажното знаме на смртта (жолтото...

Скопје – Братислава – Скопје

Меѓу сѐ уште живите, незамаглени слики од матурската екскурзија пролетта 1971-та, низ териториите на Средна Европа, сега, додека го читам романот „Кафе Хиена“ на...

„Ѓаволска наметка“ – петти роман на Љубомир Јовановски

Љубомир Јовановски-Кара деновиве на читачката публика ѝ го понуди романот „Ѓаволска наметка“, петти едноподруго, кој истражува нешто што не е ново во македонското творештво,...

Промоција на романот „Молчи со отворена уста“

Вечерва, со почеток во 20 часот, во клуб-ресторанот МКЦ ќе се одржи промоцијата на романот „Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков. За...

Трајче Кацаров го потпишуваше својот најнов роман

Денеска на пладне во книжарницата „Матица ексклузив“, во центарот на Скопје, познатиот македонски писател Трајче Кацаров го потпишуваше својот најнов роман „Како станав Амадеус“. Средбата...

Објавен романот „Сина месечина“ на Дамир Каракаш

Објавен е најновиот роман на хрватскиот писател Дамир Каракаш насловен „Сина месечина“. Ова дело претставува предвоен роман од повоената хрватска книжевност, приказна што го...

Промоција на романот „Кафез за душата“ од Јован Дамјановски

Новиот роман на писателот Јован Дамјановски „Кафез за душата“ ќе биде промовиран во петок во Музичкото училиште „Тодор Скалоски“ во Тетово, со почеток во...

Излезе романот „Молчи со отворена уста“

Излезе од печат новиот роман „Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков, како 177. издание во едицијата „Проаза“ на „Или-или“. По осумгодишна пауза...

Сѐ што нѐ опкружува ја повикува дистопијата

Писателот и новинар Мухарем Баздуљ, чиј роман „Последниот маж“ беше претставен неодамна на Белградски саем на книгата, смета дека дневнополитичкиот јазик во Србија е...

„Улица“ на Славко Јаневски е повест, но може да биде и...

На тркалезна маса деновиве се дискутираше дали е дојдено времето познатото дело, кое и проф. Јадранка Владова го сметаше за роман на созревањето, да...