Ознака: роман

Романот за деца „Не паркирај гаража“ од Трајче Кацаров преведен на...

Деновиве од печат излезе романот за деца „Не паркирај гаража“ од Трајче Кацаров, во превод на турски јазик, а во издание на издавачката куќа...

Објавен романот „Прегрни ме цврсто“ од шпанската двојка Лоф Ју

Издавачката куќа „Готен“ го објави романот за тинејџери „Прегрни ме цврсто“ од шпанската авторска двојка Лоф Ју. Преводот од шпански јазик е на Марија...

Објавен романот за тинејџери „Прегрни ме цврсто“

Издавачката куќа „Готен“ го објави романот за тинејџери „Прегрни ме цврсто“ од шпанскиот авторски пар Лоф Ју. Преводот од шпански јазик е на Марија...

Објавен историскиот роман „Се викам црвена“ од Орхан Памук

Историскиот роман од најпознатиот современ турски писател Орхан Памук, „Се викам црвена“, деновиве излезе од печат на македонски јазик, со ново руво, во издание...

Не е „падобранче“, туку веројатно доносител на маслиново гранче

Бизнисменот и милијардер Роман Абрамович, клучен човек во руско-украинските преговори Ако тоа што рускиот бизнисмен и милијардер Роман Абрамович, кој беше санкциониран од Западот поради...

Во библиотеката „Гоце Делчев“ во Штип промовиран роман за врсничко...

Во градската библиотека „Гоце Делчев“ во Штип минатата недела се одржа промоција на романот со наслов „Јин и јанг“ од младата авторка Ана Маркоска,...

Излезе графички роман за Северна Кореја

Издавачот „Бункер“, во рамките на едицијата „Апсолутни почетници“, го издаде својот шести графички роман „Пјонгјанг - Патување низ Северна Кореја“ од канадскиот автор и...

Издаден графичкиот роман „Вавилон Берлин“

Издавачката куќа „Бункер“, во рамките на едицијата „Апсолутни почетници“, го издаде својот петти графички роман „Вавилон Берлин“. Се работи за дело според романот на...

Промовиран романот „Брезите што шумеа крај Темза“

Новиот роман „Брезите што шумеа крај Темза“ од Катерина Серафимовска беше промовиран на терасата на книжарницата „Литература.мк“. Книгата е во издание на „Арс либрис“. Дејството...

Објавен романот „Потекло“ од Саша Станишиќ

Издавачката куќа „Антолог“, во рамките на проектот „Храбри нови зборови, прекрасни нови светови“, ја објави книгата „Потекло“ од босанско-германскиот автор Саша Станишиќ. Ова е...