Ознака: Роман Полански

Одбиено барањето на Полански за враќање во филмската академија

Судот вчера го одби барањето на Роман Полански за враќање на членството во организацијата што ги доделува наградите на Академијата за филмски уметности и...

Филмовите на Полански и на Греј ги одушевија публиката и критичарите...

Големо внимание привлече и режисерката од Саудиска Арабија, Хаифа ел Мансур, која прави филмови за промените во саудиското општество, овој пат за жена што...

Роман Полански ќе ја тужи Академијата за филмски уметности

Роман Полански најави тужба против Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС) откако беше исфрлен од оваа организација, пренесе Би-би-си. Имено, режисерот на „Пијанист“ од...