Ознака: Романија

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин во Лондон, се пронајдени...

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под...

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин во Лондон, се пронајдени...

Германија ги предупреди граѓаните да не патуваат во Бугарија и Романија

Германската влада ги предупреди граѓаните да не патуваат во Бугарија и Романија поради наглиот пораст на бројот на заразени со коронавирус во тие земји. Новото...

Романија воведува нови мерки, Бугарија се соочува со недостиг на болнички...

Романија усвои нови мерки со цел спречување на растот на бројот на заболени од коронавирус. Меѓу мерките кои се воведуваат во Романија, задолжително е...

Новиот закон ги „ослободи“ пациентите со ковид-19 во Романија

Стотици пациенти заразени со ковид-19 ги напуштија болниците во Романија по судската одлука против задолжително хоспитализирање. Ова уследи откако парламентот одлучи да донесе нов...

Романија на второ место во Европа по бројот на смртни случаи...

Трет ден по ред повеќе од дваесет луѓе починаа како резултат на инфекција со коронавирус во Романија. Денеска се регистрирани 23 смртни случаи од изминатото...

Премиерот на Ерменија и неговото семејство позитивни на коронавирус

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан објави дека е заразен со коронавирус. - Немам симптоми, но одлучив да се тестирам - рекол Пашињан во видео снимка,...

Награда „Гран При“ на манифестацијата „Малиот битолски Монмартр“ за Марија Дима

Добитник на најпрестижното признание на годинашната манифестација „Мал битолски Монмартр“, која треба да се одржи во месец мај, е Марија Дима од Букурешт, Романија....

Министерот за здравство во Романија поднесе оставка

Министерот за здравство во Романија, Виктор Костаке, поднесе оставка во екот на епидемијата на коронавирусот. Оставката била донесена од „лични и професионални причини“. Романскиот премиер Лудовик...

Коронавирусот ги затвори стадионите и салите во Бугарија и Романија

Владата на Бугарија, поради коронавирусот, ги забрани сите јавни собири, меѓу кои се и спортските натпревари. Иста одлука донесе и владата на Романија. - Нема...