6.9 C
Skopje
29.1.2020 - 17:11

Ознака: Романија

Град во кој за 300 години се случил само еден развод

Биертан е град во Романија во кој се наоѓа црква во која има необичен затвор. УНЕСКО оваа црква ја вброи во редот на светско...

Сеништата на револуцијата демнат над Романија и по 30 години

Во хаосот што уследи по симнувањето на Николае Чаушеску од власт, во познатата Романска револуција, беа застрелани и убиени повеќе цивили отколку во текот...

Џафери се сретна со сенаторот Јоан-Кристиан Киртеш

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна со сенаторот Јоан-Кристиан Киртеш, претседател на Групата за пријателство со Македонија во Парламентот на Романија. Претседателот Џафери,...

Македонија ќе игра со Романија и со Алжир на „Трофеј Карпати“

Романија и Алжир ќе ѝ бидат ривали на Македонија на традиционалниот ракометен турнир „Трофеј Карпати“ во Романија, од 26 до 30 декември, како завршна...

Jоанис победи во првиот круг на претседателските избори во Романија

Актуелниот романски претседател Клаус Јоанис освои најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори, а во вториот круг негов противник ќе биде лидерот на...

Новата влада на Романија положи заклетва, премиер е Лудовик Орбан

Новата романска влада, на чело со премиерот Лудовик Орбан, вечерва положи заклетва пред претседателот Клаус Јоанис во претседателската палата во Букурешт. Владата претходно доби доверба...

Фон дер Лејен го одби и четвртиот кандидат за еврокомесар од...

Новоизбраната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, го одби и четвртиот кандидат за нов комесар предложен од Романија. Како што пренесуваат романските медиуми,...

Екипните пингпонгарски злата за Хрватска, Романија, Перу и за Белгија

Со свечената церемонија на доделувањата на медалите на најдобрите во конкуренција на екипи, заврши вториот ден од Челенџ-пингпонгарскиот турнир во Скопје. Во конкуренција на јуниорските...

Шекеринска: Романија е активен поддржувач на Македонија за почеток на преговори...

Романија е активен поддржувач на Македонија за почеток на пристапните преговори за членство во Европската Унија, беше потврдено на денешните средби на вицепремиерката и...

Десетмина загинаа, а седум лица се повредени во сообраќајка во Романија

Десет лица загинаа, а седум се повредени во сообраќајна несреќа во Романија, потврдија службите за итни случаи на „Еуроњуз“. Несреќата се случила во раните утрински...