Ознака: Ролан Гарос

Момчето кое го советуваше Ѓоковиќ во финалето, го доби неговиот рекет

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ му го подари рекетот на младо момче кое го следеше финалето на гранслем-турнирот „Ролан Гарос“ од трибините на „Филип...

Ѓоковиќ го освои 19-от гранслем-трофеј по извонреден пресврт

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ стигна до 19-от гранслем-трофеј во кариерата откако го совлада Стефанос Циципас со резултат 3-2 (6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4...

Ѓоковиќ го совлада Надал по голема борба за влез во финалето...

Најдобриот светски тенисер, моментно, Новак Ѓоковиќ, славеше против „кралот на земјената подлога“ Рафаел Надал, во уште еден епски дуел помеѓу големите ривали за да...

Ѓоковиќ и Надал по рекорден 15-ти пат во четврт-финалето

ТЕНИС - РОЛАН ГАРОС Шпанецот Рафаел Надал експресно го елиминира младиот Италијанец Јаник Синер, со 3-0 во сетови (7-5, 6-3, 6-0), во осминафиналето на гранслем-турнирот...

Наоми Осака се повлече од Ролан Гарос

Мислам дека и за турнирот и за другите играчи и за мојата благосостојба, најдобро е да се повлечам, така сите ќе можат пак да...

Надал го стигна рекордот на Федерер со убедливиот триумф над Ѓоковиќ

Рафаел Надал убедливо го совлада големиот ривал Новак Ѓоковиќ во пресметката на двајцата најдобри тенисери моментно со 6-0, 6-2 и 7-5 по сетови, во...

Ига Швјонтек го освои Ролан Гарос на импресивен начин

Полската тинејџерка Ига Швјонтек со победата над Софија Кенин ја освои титулата на тенискиот гранслем-турнир Ролан Гарос. Швјонтек победи со 6-4, 6-1 по сетови...

Како се приспособуваат тенисерите за играње во новите услови на Ролан...

Тенисерите настојуваат да ги приспособат својата игра и тениската опрема (како, на пример, затегнатоста на жиците) на поинаквите услови што владеат во оваа доба...

Речиси „еднонасочен сообраќај“ кога Надал игра на Ролан Гарос

ТЕНИС - АНАЛИЗА НА „ИНФОСИС“ ЗА АТП Шпанскиот тенисер, освојувач на 12 трофеи на Ролан Гарос, води во категориите за најмногу освоени гемови во првиот,...

САД опен и Ролан Гарос бараат заедничко решение

За да не се направи метеж и совпаѓање на термините на двата големи тениски турнира САД опен и Ролан Гарос, организаторите одлучија да најдат...