21.4 C
Skopje
16.7.2019 - 16:41

Ознака: рок

„Анималс“ – прекрасните поп-звуци на „House of the Rising Sun“

Поимот поп-музика може да се однесува на нешто што е популарно, но означува и жанр. Се користи како одредница за музичките содржини што ги...

Игуаин и Де Јонг го размрдаа „заспаниот“ зимски преоден рок

Челси на заем од Милан го доведе Гонзало Игуаин, а Барселона го купи, но со важност од јуни, младиот 21-годишен Френки де Јонг од...

Пролонгиран рокот за изградба на пругата Куманово-Бељаковце

За година и половина се пролонгира рокот за изградба на железничката пруга Куманово-Бељаковце, која, како што информира денеска директорот на ЈП МЖ Инфраструктура Ирфан...

Истекува рокот за распишување на референдумот

Собранието на Република Македонија се очекува денеска да има седница за распишување на најавениот есенски референдум за името. Оваа седница засега официјално не е...

Истече рокот за комплетирање барања за легализација од 2011 и 2016

Истече дополнителниот рок во кој можеше да се комплетира потребната документација за барањата за легализација на дивоградби поднесени до општините во тек на 2011...

Продолжен рокот за приватизација на државно земјиште

Собранието ги донесе измените на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, со кои до 31 декември 2021 година се...

Повторно ќе се поднесуваат барања за приватизација на државно земјиште

Министерството за финансии подготви измени на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, со кои се пролонгира рокот за поднесување...

МЗШВ го продолжи рокот за поднесување барања за субвенции

Рокот за поднесување барања за субвенции за мерките од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството ќе се продолжи до 12 јуни 2018 година, наместо...

До 15 мај поднесување барања за земјоделски субвенции

Земјоделските стопанства до 16 мај ќе можат да поднесуваат барања за субвенции за 2018 година, соопшти Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот...

Законот за употреба на јазиците влезе во рокот на „џебното вето“

Законот за употреба на јазиците, кој едни го нарекуваат закон за унапредување на албанскиот јазик, а други го прогласуваат за закон со кој се...