23.1 C
Skopje
25.4.2019 - 14:25

Ознака: рокенрол

Рокенрол и покрај сѐ!

Шеесет и пет години рокенрол и педесет години Вудсток семејството, најдобра работа што ми се случила во животот е рокенрол-музиката. Рокенролот е музика на слободата....

Рокенролот е музика на нашата младост

Кога од перверзивните рифови и бинарните ритми на урбаниот блуз, од буги-вуги тактот и профаните деривативи на религиозната музика, блузот и ритам и блуз-музиката,...

Чак Бери – Шекспир на рокенрол-музиката

Културата, стварноста, и историјата на САД не се исти по Касиус Клеј (Мохамед Али), Мартин Лутер Кинг, Мајк Џордан, Опра Винфри, Мајкл Џексон и...

Леонард Коен – великан на рокенролот и поезијата

Рокенролот не е само правец во музиката. Тој пред сѐ е состојба на духот и свеста. Може да биде во филмот, книжевноста, сликарството и...

Рокенрол ретроспектива 2 викендов во Кичево

На летната сцена од Центарот за култура во Кичево, викендов ќе се одржи втората Рокенрол ретроспектива, со учество на кичевските рок- ветерани кои со...

„Вудсток“: Три дена мир, љубов и музика

Бренд-концепти: Музички икони (26) Тешко е да се врати времето на „Изи рајдер“ (Голи во седло) затоа што историјата најверојатно се повторува само како фарса....

Сакам да го извадам македонскиот рокенрол од подрумите

Тошо Филиповски, автор на „Првата македонска рок-енциклопедија“ Особено сум горд на првите македонски рокери, на ентузијастите од 1960-тите, 1970-тите што ги поставуваа темелите на македонската...

Бади Холи: трагичниот херој на вистинскиот рокенрол

Името Чарлс Хардин Холеј ретко кому му е познато. Но, неговиот псевдоним Бади Холи е испишан со големи букви во историјата на рокенролот. Бади...

Музичарите горди на првата „Македонска рок-енциклопедија“

Тошо Филиповски, музички новинар и директен учесник во создавањето на македонската рокенрол-сцена, вчера на ден пред својот роденден, на платото пред МКЦ го претстави...