Ознака: Роже Федерер

Федерер и Ѓоковиќ атакуваат на рекорд во Мелбурн

Тие ќе имаат шанса да влезат во историјата на овој турнир доколку еден од нив го освои трофејот, што ќе биде рекорден седми пат...

Успешен почеток за Федерер на Хопман-купот

Роже Федерер со победа ја почна одбраната на трофејот на турнирот во Перт, Австралија. Третопласираниот тенисер на АТП ранг-листата денеска го совлада Камерон Нори со...

Федерер со нетрпение го очекува почетокот на новата сезона

Роже Федерер изјави дека е подготвен за уште една успешна сезона во тенисот, која започнува со „Австралија Опен“, каде што Швајцарецот ќе ја брани...

Ѓоковиќ игра за израмнување со рекордерот Федерер

Србинот Новак Ѓоковиќ и Швајцарецот Роже Федерер ги предводат елитните осум тенисери на финалниот турнир од серијата мастерс, во Лондон, кој почнува утре. Хрватот...

Федерер: Публиката ме поддржа кога имав криза

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер истакна дека е задоволен од победата над Жил Симон од Франција во четвртфиналето на турнирот во Базел. – Жил секогаш се...

Федерер: Собирачите на топки заслужуваат почит

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер застана во одбрана на собирачите на топки, откако минатата недела Шпанецот Фернандо Вердаско предизвика инцидент на турнирот во Шенжен. Вердаско грубо...

Федерер првпат загуби од тенисер што не е меѓу првите 50

Швајцарецот Роже Федерер загуби од Австралиецот Џон Милман, во осминафиналето на тенискиот гранслем-турнир САД опен, со 3-6, 7-5, 7-6, 7-6, за малку повеќе од...

Федерер: Надал и Ѓоковиќ се фаворити на Ју-Ес опен

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер смета дека не е меѓу фаворитите за трофејот од Ју-Ес опен, а како најсериозни претенденти за освојување на последниот Гренд...

Чориќ преку Федерер до титулата во Хале

Хрватскиот тенисер Борна Чориќ го освои трофејот на турнирот од серијата 500 во Хале. Чориќ во финалето го совлада фаворизираниот швајцарски тенисер Роже Федерер со...

Ѓоковиќ: Федерер е фаворит на Вимблдон

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ смета дека не меѓу фаворитите на Вимблдон и оцени дека најголеми шанси за освојување на престижниот турнир има швајцарскиот...