Ознака: Роже Федерер

Специфичната исхрана е важен дел од успесите на Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ вчера ја освои петата титула на најпрестижниот гранслем турнир Вимблодон, во најдолгото финале на историјата на натпреварувањето на тревните терени во „Ол...

Ѓоковиќ славеше во историското финале на Вимблдон

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ (32) го совлада големиот ривал Роже Федерер (37) во историското финале на тенискиот гранслем-турнир Вимблдон, славејќи во пет сета,...

По 12 години тројцата први фаворити се во полуфиналето

За пласман во неделното финале денеска играат Федерер - Надал и Ѓоковиќ - Агут Во денешните дуели на тенискиот гранслем-турнир во Вимблдон првпат по 12...

Моќта на „големата тројка“ ја создаде загубената тениска генерација

Вимблдон останува, како и во последните години, тежок „залак“ за младите играчи. Додека „големата тројка“ продолжува да блеска на тревните терени во Лондон, лесно...

Специјална формула ги раздвои Ѓоковиќ и Федерер до финалето

Прв носител ќе биде светскиот тениски рекет број 1, Ѓоковиќ, а втор Федерер, кој е трет на АТП-листата, но има повеќе поени од вториот...

Федерер не размислува за пензија

Роже Федерер (37) е мотивиран и насочен кон деветтата титула на „Вимблдон“. Ова го изјави носителот на 20 гранслем-титули на официјалното претставување на третото...

Ѓоковиќ супериорен на патот кон нова гранслем-доминација

Ѓоковиќ со сигурниот триумф на Австралија опен (рекордна седма титула) е актуелен шампион на три гранслем-турнира. Со победа и на Ролан Гарос вторпат во...

Федерер елиминиран на редок начин – по добиен прв сет

Бранителот на трофејот, Швајцарецот Роже Федерер, е елиминиран од тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, откако вчера загуби од Стефанос Циципас од Грција, со 7-6, 6-7,...

Крајот на златното доба во тенисот најавен во солзи

Ерата на „големата четворка“ во тенисот, која според многумина претставува златно доба во белиот спорт, полека се ближи кон нејзиниот крај, откако Британецот Енди...

Федерер и Ѓоковиќ атакуваат на рекорд во Мелбурн

Тие ќе имаат шанса да влезат во историјата на овој турнир доколку еден од нив го освои трофејот, што ќе биде рекорден седми пат...