5.4 C
Skopje
27.2.2020 - 15:17

Ознака: Роже Федерер

Ѓоковиќ ја продолжи гранслем-низата на непобедливост против големиот ривал

Бранителот на трофејот Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, откако во полуфиналето го совлада Роже Федерер со резултат 3-0 (7-6,...

Федерер победува, но и сѐ почесто губи!

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер зад себе има уште една успешна сезона, иако летово наполни 38 години. Годинава тој ќе ја заврши како трет тенисер...

И по 12 години, Надал, Ѓоковиќ и Федерер се водечко трио

Тие беа први носители на финалето на АТП и кога првпат се појавија на ваков турнир, во 2007 година, а и сега, на турнирот...

Ѓоковиќ сега е сам на врвот со најмногу големи трофеи

По триумфот во Париз тој сега има 55 трофеи од гранслеми, АТП-финалиња и турнири од серијата „мастерс 1.000“, по еден повеќе од Федерер и...

Димитров и Медведев ќе играат за прво финале на гранслем-турнир

Тие ја сочинуваат првата полуфинална двојка на САД опен, а втората е формирана по синоќешните дуели Надал - Шварцман и Беретини - Монфис Бугаринот Григор...

Ѓоковиќ 263 недели е на врвот на АТП-листата

Најдобар светски тенисер и по денешното рангирање останува Србинот Новак Ѓоковиќ. Тој веќе 263 недели не го испушта врвот на АТП-листата, додека веднаш зад...

Патрик Мекинро: Ѓоковиќ може да биде најдобар на сите времиња

Поранешниот тенисер, специјалист за дубл, Патрик Мекинро е уште еден од низата стручњаци што ја коментираа борбата за најдобриот на сите времиња. Јавноста не може...

Голема тројка, голема доминација, големо ривалство

Федерер, Надал и Ѓоковиќ на сцената заедно се повеќе од 10 години, доминираат со играта, физичката, психолошката, тактичката подготовка, бројот на гранслеми, АТП-листи... Ривалството...

Епското финале на тениските „вонземјани“ го доби Ѓоковиќ

Во финалето на Вимблдон, кое траеше рекордни 4,57 часа, Ѓоковиќ го совлада Федерер со 7-6, 1-6 7-6, 4-6, 13-12. Ѓоковиќ сега има 16 гранслема,...

Специфичната исхрана е важен дел од успесите на Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ вчера ја освои петата титула на најпрестижниот гранслем турнир Вимблодон, во најдолгото финале на историјата на натпреварувањето на тревните терени во „Ол...