Ознака: родос

Колосот од Родос и неговото значење

Птоломеј со лукавства и дипломатски вештини успеал да го придобие островот Родос, еден од најзначајните трговски центри. Набргу потоа, Деметриј со флота од околу...

Силен земјотрес го погоди островот Родос

Земјотрес со јачина од 5,3 степени синоќа околу 20.43 часот по локално време го погоди грчкиот остров Родос. Епицентарот на земјотресот бил во морското подрачје...

Земјотреси во близина на грчките острови Родос и Санторини

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтерова скала бил регистриран во 16.16 часот по локално време во морскиот дел, на 28 километри југоисточно...

Земјотрес од 4,9 степени меѓу грчките острови Родос и Карпатос

Земјотрес од 4,9 степени според Рихеровата скала е регистриран денеска помеѓу грчките острови Родос и Карпатос. Епицентарот бил на 46 километри североисточно од островот Карпатос,...

Две сестри се удавија во хотелски базен на Родос

Две француски тинејџерки (16 и 19) се удавија во хотелски базен во областа Лалисос на Родос, соопштија властите и додадоа дека причините за несреќата...

Конференција за стабилност и безбедност на грчкото остров Родос

Со учество на претставници од 25 земји од Југоисточна и Источна Европа, од Блискиот Исток и Медитеранот,  од денеска на грчкиот остров Родос започнува...