-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 3:39

Ознака: родители

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, на 29 ноември биле издадени судски...

Засилена помошта за младите родители

Србија воведува мерки за борба против „белата чума“ Од први јануари за секое првородено дете во Србија, наместо 100 илјади динари (854 евра), од државната...

Кина најави казни за родителите aко децата им се невоспитани

Кинескиот парламент ќе разгледа закон за казнување на родителите доколку нивните деца се однесуваат многу лошо или направат кривично дело. Според новиот предлог закон за...

Песимизам кај родителите, оптимизам кај наставниците

КАКО ДА СЕ ПОДГОТВАТ УЧЕНИЦИТЕ ЗА ВРАЌАЊЕ ВО УЧИЛИШНИТЕ КЛУПИ? Од анкетата со повеќе родители (од една страна) и со наставниците (од друга страна) се...

На училиште или не, прашање е сега

ГОЛЕМ БРОЈ РЕАКЦИИ И ПОДЕЛЕНИ МИСЛЕЊА ПО НАЈАВАТА ЗА ОДЕЊЕТО НА УЧИЛИШТЕ Полемизирајќи по ова прашање, според ставовите, се издвоија неколку групи граѓани чии членови се...

Стручна поддршка за децата на разведени родители

Воспитувачки, негувателки и стручен тим од сите објекти на градинки во Општина Карпош успешно ја завршија Превентивната програма за работа со деца во градинки,...

За преференции кон ученици, ургенции од родители истомисленици

Учениците не се виновни, туку родителите мислат дека детето треба да им биде „скроз одлично“. Тие мислат дека детето знае сѐ, зашто дома сѐ...

Илјадници родители од Холандија бараат отштета од „Тик-ток“

Илјадници родители во Холандија бараат отштета во име на своите деца од видеоплатформата „Тик-ток“. Тие бараат повеќе од 1,4 милијарда евра, објави холандската Фондација за...

Несреќата во Чернобил не влијаела на гените на децата на...

Нема „дополнително оштетување на ДНК“ кај децата чии родители биле изложени на зрачење по нуклеарната експлозија во Чернобил, пред тие деца да бидат зачнати,...

Поднесено обвинение против скопјанецот што ги претепал родителите оти не му...

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 49-годишник кој се товари дека во два наврата извршил физички напад, нанесувајќи им повреди на неговите родители. Како...