11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 11:31

Ознака: роденден

Трамп го прослави 73-от роденден

Распеано и весело е денеска во Белата куќа, поради роденденот на претседателот Доналд Трамп, кој денеска наполни 73 години. Неговите соработници и присутни на настанот...

Задушницата е за починатите, Духовден е роденденот на црквата

Граѓаните честопати ги изедначуваат празниците Задушница и Духовден, кои овој викенд ќе се одбележуваат меѓу православните христијани, како денови на еден ист празник посветен...

Принцот Филип го слави 98. роденден

Членовите на британското кралско семејство му го честитаат на прицот Филип 98. роденден. Сопругот на кралицата Елизабета роденденот го слави во кругот на семејството. Принцот Филип...

Одбележан роденденот на писателот Горан Стефановски

Уникатен настан, каков што беше и самиот Горан Стефановски, ретко убава и суштинска средба што ќе се ќе памети, како и сето она што...

Искрените роденденски желби и насмевки се најубав подарок

проф. д-р Кирил Темков Порано кај нас не се славеа родендени, туку имендени. Но сега речиси сите го прифативме убавиот обичај на потсетување на денот...

Одбележани родендените на Тоше и на „Малиот битолски Монмартр“

На свеченоста им беа врачени наградите на најуспешните млади ликовни уметници, кои ги освоија минатата година во: Чешка, Романија, Индија и во Португалија. Десетина...

Концерти, хуманитарни и спортски настани за роденденот на Тоше

Целодневни крводарителски акции ќе се одржат во Скопје и во Крушево, каде што во „Спомен-куќата на Тодор Проески“, со пригоден настан, ќе биде одбележан роденденот...

На „Роденден“ и промоција на „Радио“ од Љупчо Јолевски

Со изложба на спектакуларни фигури од пластелин, изработени од 9-годишниот Максим Цветановски и со работилница за деца предводена од ликовниот уметник Доротеј Нешовски, во...

Роденден на уметноста во Младинскиот културен центар

Младинскиот културен центар со повеќе настани од 18 часот до полноќ по седми пат ќе ја организира манифестацијата „Роденден на уметноста“. Во Џебното кино на...

Голем број честитки за роденденот

До првиот македонски дневен весник вчера пристигнаа голем број честитки, по повод 74-годишнината од излегување на првиот број на весникот, за што на сите...