6.4 C
Skopje
28.10.2021 - 4:30

Ознака: роденден

Срнчето Бамби го прослави првиот роденден

Срнчето Бамби, кое Ќире Радески го пронајде во планината, близу неговото родно село Белица, го прослави својот прв роденден. Оттогаш до денес Бамби доживеа...

Спомените од временската капсула го обиколија светот

За Грејс Честејн од Браунсбург, САД, прославувањето на 18-тиот роденден било посебно поради гестот на нејзината мајка од пред 17 години. Кога Грејс наполнила...

Родното Крушево ќе го одбележи роденденот на Тоше Проески

Родното Крушево се подготвува за одбележување на роденденот на Тоше Проески, нашата најголема музичка ѕвезда, со пригодна програма што ќе се одржи во спомен-куќата...

Годинава родените на 29 февруари ќе го прослават својот роденден

Тукушто влеговме во престапната 2020 година, во која оние што се родени на 29 февруари ќе имаат можност да го прослават својот роденден. Престапната е...

Ученици од ОУ „В. Чернодрински“ и од „К. Неделковски“ ни го...

Минатата недела роденденот на „Нова Македонија“, која одбележа 75-години од излегувањето на првиот број на 29 октомври 1944 година, отпечатен на слободната територија во...

Многу честитки за роденденот

Голем број честитки од секаде пристигнаа вчера на адреса на првиот македонски дневен весник, по повод 75-годишнината од излегувањето на првиот број. Во честитката...

Со торта се одбележаа 75 години од „Нова Македонија“

По повод јубилејот - 75 години од весникот „Нова Македонија“ денешниот ден во редакцијата се одбележа со мала свеченост и со роденденска торта. Првиот број...

Роденденскиот одмор на Путин во Сибир

  Рускиот претседател Владимир Путин го прославил својот 67-от роденден во дивината во Сибир, собирајќи печурки и уживајќи во планините. Путин, кој е познат како...

Многу изненадувања подготвени за роденденот на Скопската зоолошка градина

Забава со детски песни, театарска претстава, Дизни маскоти и други изненадувања ги очекуваат посетителите на Зоолошката градина на 1 септември, во недела, на одбележувањето...

Биг Бен го прославува 160-иот роденден

Оваа година се одбележува 160-годишнината од првото ѕвонење на еден од симболите на Лондон, Биг Бен. Но и покрај тоа, жителите на Лондон денес нема...