Ознака: ровер

Со стругање на карпите, роверот на НАСА откри нешто што луѓето...

Роверот на НАСА, „Персеверенс“, за време на прекин на врската со Земјата поради соларно затемнување во октомври доби краток но заслужен одмор. Сега роверот...

Кинескиот ровер „Џуронг“ успешно слета на Марс

Кина стана втората земја чие летало успешно слета на површината на Марс, по САД, откако Тајнвен-1 го спушти роверот „Џуронг“ на ледениот дел на...

Роверот на НАСА безбедно слета на Марс, добиени првите фотографии

По седум месеци патување, роверот „Perseverance“ на НАСА слета на Марс, со што почнува повеќегодишно пребарување докази за древен микробиолошки живот на Црвената планета. Мисијата...

Историско слетување на роверот на НАСА на Марс (во живо)

Роверот „Perseverance“ на НАСА треба да слета на Марс вечерва по седум месеци патување и поминати 468 милиони километри. Ако сè оди како што треба,...

НАСА успешно го лансира „роверот“ што треба да даде конечни докази...

Со денешното лансирање на „роверот“ „Персеверенс“ („Истрајност“), НАСА ја почна својата најнова мисија на Марс, која многумина ја сметаат за најамбициозен обид да се...

Ослободителна пресуда за Љубе Бошкоски за „Ровер”

Со три доживотни казни затвор за извршителите и ослободителни пресуди за другите обвинети во случајот „Ровер“ заврши судењето за овој случај, за кој третпат...

Возач повреден откако со ,,ровер” удрил во карпа на патот Скопје...

На 13.05.2019 годинa во 16.00 часот на регионалниот пат Скопје-Тетово, патничко возило „Ровер“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.К.(39) од Тетово, удрило во...

Како да управувате со робот на Марс

На некои 126 милиони километри оддалеченост од Земјата, сам на големата и студена планета, робот со големина на помал автомобил се буди по изгрејсонцето....

Јапонските ровери испратија снимка од астероидот Рјугу

Два јапонски роботи-ровери испратија видео-снимка од површината на движечки астероид, во рамките на нивната мисија чија цел е откривање на информации за настанокот на...