Ознака: робот

ФИФА ги менува линиските судии со роботи?

ФИФА сериозно размислува за опцијата линиските судии и другите помошници судии да бидат заменети со роботи набргу во уште еден обид со технологијата да...

Рускиот робот ФЕДОР е подготвен за првото вселенско патување

Рускиот хуманоиден робот ФЕДОР на 22 август ќе тргне кон Меѓународната вселенска станица и таму ќе помине една и пол недела, најави денеска генералниот...

(Видео) Робот му помага на момче од Австрија заболено од рак

Доминик, момче болно од рак, седи дома пред таблет и слуша како го поздравуваат неговите школски другарчиња на почетокот на часот. Тој ја следи...

Робокошаркарот е прецизен како најдобрите тројкаши

Можеби не може да дрибла и да забива, но роботот-кошаркар на Тојота, ретко промашува шут за три поени, пренесува „Њујорк пост“. Роботот висок два...

Рускиот современ „робот“ е само човек во костум

Современ робот кој се појави во тв-шоу во Русија се испостави дека е само човек облечен во костум. Телевизијата Русија-24 го пофали модерниот андроид...

Робот ја презема новинарската работа во данска новинска агенција

Данската новинска агенција Ритзау инсталираше робот што самостојно ќе пишува прилагодени спортски извештаи по секој локален натпревар, така што еден дел од веста се...

Робот од есен ќе им доставува пошта на Норвежаните

Норвешката пошта го доби својот прв робот за доставување на писма и пакети. Роботот од есен ќе им доставува пошта на жителите на градот...

Робот од 800 долари ќе ви ги здипли алиштата

Дали сте посакувале машина што би можела да ги испере и да ги здипли вашите алишта? Доколку ова ви звучи како одлична идеја, тогаш...

Робоготвачот подготвува „појадок од иднината“

Роботот направен со помош на лего-коцки може да подготвува појадок, односно да испржи сланина и јајца на око, како и да ги зачини со...

Јапонија го „оживеа“ роботот-трансформер

Хуманоиден робот што може да се трансформира во спортски автомобил за 60 секунди, беше претставен во Јапонија. Сино-белиот робот наречен „Џеј-деите рајд“ е висок 3,7...