27.8 C
Skopje
17.9.2021 - 16:01

Ознака: робот

Татко направил робот-костум со кој му помага на синот да оди

Жан Луј Констанца е инженер по роботика од Франција, кој направи роботски костум што му овозможува на неговиот шеснаесетгодишен син Оскар да оди. Оскар, кој...

Робот за маникир лакира за 10 минути

Стартап-компанијата во Сан Франциско го претстави првиот бесконтактен робот за маникир, кој може совршено да лакира нокти за десет минути, за само осум долари. Клиентите...

Тетоважа од далечина со помош на робот и 5Г-мрежа

Познатата холандската актерка Стијн Франсен била тетовирана од уметник за тетовирање, но од далечина со робот и преку 5Г-мрежа, пренесува „Фјучризам“. Вес Томас, уметникот за...

Роботите потполно го заменија персоналот во „РобоКафе“

Во новоотвореното кафуле „РобоКафе“ во Дубаи персоналот целосно е заменет со роботи, пренесуваат медиумите. Концептот на „РобоКафе“ е идеален за почитување на социјална дистанца, но...

Kалининград ќе го урива „закопаниот робот“

Зградата споредувана со глава на робот што со децении постои во рускиот град Калининград, би требало да биде срушена следната година, изјавил Антон Алиханов...

Роботи наскоро ќе ги поправаат британските улици

Автономни роботи за поправка на оштетувања на улиците кои можат да ги идентификуваат и автоматски да ги поправаат, ќе се појават на улиците на...

Кинески робот ќе бара злато во вселената

„Ориџн спејс“ во ноември ќе лансира ракета „Лонг марч“, со која ќе управува Кинеската национална вселенска станица. Во ракетата ќе се наоѓа првиот робот...

Масивен робот ја надгледува фабриката „Гандам“ во Јапонија

Огромна подвижна верзија на анимиран робот ја надгледува фабриката „Гандам“, сместена во Јокохама, недалеку од Токио, Јапонија. Обожавателите на анимираниот робот Гандам сега ќе можат...

Ресторан во Холандија користи роботи-келнери за време на пандемијата

Ресторанот „Ројал Палас“ во холандскиот град Ренесе, воведе нови роботи-келнери како начин да се намали контактот меѓу луѓето среде пандемијата на коронавирус. Црвено-белите роботи...

Руска компанија направи робот за дезинфекција на простории

Руската компанија „НТИ Аутонет“ направи робот за дезинфекција на простории. Роботот може да ги дезинфицира просториите самостојно или управуван од далечина, поради што неговата употреба...