32.3 C
Skopje
21.7.2019 - 17:38

Ознака: Роботи

До 2030 година ќе исчезнат 20 милиони работни места

Роботите би можеле да заменат 20 милиони работни места во индустријата во светот до 2030 година, што ќе ги влоши социјалните и географските нееднаквости,...

Роботите ќе ги преземат светските фабрики до 2030 година

Скоро 20 милиони работни места во производството ширум светот се под закана да бидат автоматизирани и преземени од роботи до 2030 година, стои во...

Роботите новинари смислуваат сѐ подобри наслови

Сложениот процес на пишување наслови за новинаркски статии, за вештачката интелигенција од американската компанија „Прајмер“ претставува сè помал проблем. Имено, оваа компанија веќе долго време...

Волонтерите на олипијадата во Токио ќе имаат помош од роботи

Големите спортски настани имаат потреба од огромни бројки на волонтери кои овозможуваат работите да се одвиваат брзо и лесно. Но, олимпијадата во Токио која...

„Њујорк тајмс“: Дали роботите ќе им го „земат лебот“ на новинарите

Печатените медиуми кои се занимаваат со економски теми, пред се со финансии, го намалуваат бројот на новинари и се почесто ангажираат роботи, кои не...

Вештачката интелигенција и роботите ќе имаат важна улога на ЛОИ 2020?

Со реализацијата на нашата визија, ова ќе бидат најиновативните Игри, вели спортскиот директор на ЛОИ 2020 во Токио, Коџи Мурофуши, кој е олимписки победник...

Хјустон се одбрани од роботскиот бордел

Градскиот совет на Хјустон едногласно ја усвои одлуката која го блокира предлогот за отворање на бордел со секс-роботи во нивниот град, пренесуваат американските медиуми. Канадска...

Револуција на роботите

Извештајот на Асошиејтед прес, „Иднината на работните места 2018“ се базира на анкета на директори што претставуваат 15 милиони вработени во 20 економии. Неговите...

Роботите до 2025 година ќе извршуваат повеќе од работите наместо луѓето

Најдоцна до 2025 година, роботите ќе извршуваат 52 проценти од постоечките работи, речиси двојно повеќе од денес, објави денеска Светскиот економски форум (СЕФ). Истражувањето е...

Олимписки игри за роботи со големина на бубачка

Олимписките игри се место на кое се натпреваруваат физички најдобро подготвените луѓе од сите страни на планетата Земја, покажувајќи ги својата телесна, умствена и...