2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 21:16

Ознака: Роберто Парондо

Парондо нема многу време за да го подготви Египет за Македонија

Селекторот на Египет Роберто Парондо, кој со Вардар ја освои Лигата на шампионите, истакна дека нема многу време за подготвување на неговите ракометари за...

Вардар на најубедлив начин стана четвртфиналист

Одигравме прво полувреме со висок интензитет, но во продолжението не бевме на истото ниво. Не можеше да се очекува да играме исто 60 минути,...

Парондо: Сѐ што се договоривме, ракометарите испочитуваа

Деветте гола предност во корист на црвено-црните (27-18), доволно говорат што всушност се случуваше на првиот осминафинален натпревар во ЛШ во Загреб Ракометарите на Вардар...

Загреб не стравува од фаворизираниот Вардар

Нема да биде лесно, оти тие се врвна екипа, но ние веќе неколкупати покажавме дека можеме да играме против фаворитите, вели крилото на Загреб,...

Парондо: Противникот имаше повеќе свежина кога требаше

Вардар беше блиску до победата, оти на полувремето водеше со 16-11, но одигра слабо во вторите 30 минути, со што Веспрем му се реваншира...

Парондо: Победата над Веспрем е најважна за нас

Победата над Веспрем е најважна за нас во овој момент. Но, тоа ќе биде тежок натпревар, бидејќи Веспрем е квалитетна екипа во која играат...

Парондо: Традицијата не ја гледаме, се фокусираме на нашата игра

Имаме повеќемина повредени, но ќе се обидеме да се вратиме со добар резултат. Секој меч е значаен и токму затоа ќе играме максимално ангажирано,...

Лазаров: Подготовките максимално да ги искористиме за да го демонстрираме најдоброто...

Доколку сакаме добро да одиграме на СП, кое сега има нов формат, со најмалку осум тешки натпревари во 14 дена, покрај добрата психичка и...

Вардар со еден бод се искачи за две места

Ефикасноста на вардаровиот напад во овој меч (55 отсто) беше повисока од онаа на Мешков (52 отсто), како и ефикасноста на шутот (66 отсто),...

Вардар се оддалечи од првото место

Во дуелот на дотогаш најдобриот напад и најдобрата одбрана во групата А, славеше нападот на Барселона (вкупно 268 гола), која сега има и најдобра...