Ознака: роаминг

Роамингот во Западен Балкан се укинува од 1 јули

Роамингот меѓу земјите од Западен Балкан ќе биде укинат од 1 јули, соопшти генералната секретарка на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу. Имплементацијата на договорот...

Брегу: Чекор поблиску до намалување на цените на роаминг со ЕУ

Режимот на домашен роаминг на Западен Балкан од 1 јули 2021 година значи чекор поблиску до намалување на цените на роамингот со Европската Унија,...

Следното лето поевтин роаминг и со Грција

Цените за услугите во роаминг меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ беа намалени летово, а според најавите на надлежните, од јули...

Следниот месец цените за роаминг ќе се намалат речиси за 30...

Од јули треба да се намалат цените на услугите за роаминг меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ. Намалувањето во јули се...

Од 1 јули поевтинува роамингот во регионот

Со започнувањето на примената на регионалниот договор за роаминг, граѓаните на Западен Балкан од 1 јули ќе можат да телефонираат во роаминг по пониски...

Русија и Србија сакаат да го укинат меѓусебниот роаминг

Русија и Србија имаат намера да го укинат меѓусебниот роаминг во разговорите преку мобилните оператори, пренесува хрватски „Индекс“ повикувајќи се на информации од белградските...

Од јули поевтин роаминг во регионот, од 2021 се укинува

Цените на услугите во роаминг помеѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ од јули годинава ќе се намалат за 27 отсто, а...

Брегу: По роамингот следува договор за признавање на дипломите на Балканот

По договорот за роамингот следуваат натамошни предизвици, односно договор за признавање на дипломите за одредени професии на Западен Балкан, изјави денеска во Белград Генералната...

Од 1 јули поевтин роаминг за Западен Балкан

Северна Македонија попиша договор за целосно укинување на роамингот со Србија, Црна Гора, Албанија и БиХ. Доворот го потпишаа министерот за информатичко општество и...

Наскоро поевтин роаминг со Грција

Поевтин роаминг меѓу Република Северна Македонија и Република Грција, а во делот на податочниот сообраќај уште во летната сезона, најавија денеска ресорните министрите на...