Ознака: рке

Ќе се комплетира електроенергетскиот Коридор 8

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) работи на одобрување на Планот за развој на МЕПСО што се однесува за периодот од 2019 до 2029 година,...

Бензините поевтинуваат за четири денари, дизелот за 3,5

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за четири денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 3,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија...

Бензините поевтинуваат за 4,5 денари, дизелот за три денари

Цената на бензините од полноќ ќе се намали за 4,5 денари, на дизелот за три денари, а на екстра лесното гориво за 3,5 денари. –...

Цената на нафтата ќе продолжи да расте

Следната година, во согласност со Законот за енергетика, РКЕ треба да донесе нова методологија за формирање на цените на нафтените деривати. При носењето на...

Горивата поскапуваат за еден денар

Ценaта на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши...

Нови правила за покривање на загубите на струја

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на вчерашната подготвителна седница ги разгледа правилата за набавка на електрична енергија за покривање на загубите во дистрибутивниот систем...

РКЕ ќе одлучува за тарифата за водата и за дистрибуцијата на...

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска ќе одржи две подготвителни седници.  РКЕ треба да одлучува за решението за утврдување тарифа за снабдување со сурова вода...

Од 1 август поевтинува парното за скопјани

Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница одлучи да ја намали цената што ќе ја плаќаат скопјани за потрошена топлинска енергија од 1...

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина

Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот за денар и половина, одлучи на денешната...