Ознака: рке

Радијаторите ќе мора да греат и на 16 степени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги одобри измените со кои се дополнуваат мрежните правила за дистрибуција на топлина, со кои се...

Горивата поскапуваат

Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат за 1 и за 1,5 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот...

Бислимовски со предлог: Проширување на листата на граѓани со субвенции или...

Проширување на листата на граѓани кои се опфатени со субвенции за енергетска сиромаштија со оние лица кои се погодени од здравствената криза е една...

РКЕ: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ архивирано по стандардна процедура

Денес пред Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги се одржа протест од страна на ВМРО-ДПМНЕ, при што нивните претставници доставија писмено барање до...

РКЕ: Протестот на ВМРО-ДПМНЕ е директен притисок врз нашата работа

Регулаторната комисија за енергетика смета дека протестот на ВМРО-ДПМНЕ кој се одржа вчера против поскапување на струјата е директен притисок врз нејзината работа. Регулаторната комисија...

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе ги зголеми...

Бензините поскапуваат за 3,5 денари, а дизелот за денар и пол

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 3,5 денари по литар, а цената на дизелот се зголемува за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија...

Нов пад на цените на бензините

Малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во прoсек за 9,18 отсто во однос на досегашните цени, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни...

РКЕ апелира да не се исклучуваат граѓаните со неплатени сметки

Регулаторна комисија за енергетика им препорачува на компаниите што се вршители на енергетски дејности, како и на јавните претпријатија што се даватели на водни...

РКЕ: Без приклучок на парно, ќе нема одобрение за градба?

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ќе инсистира со новиот закон за градба, кој се подготвува, при издавање одобрение за градба инвеститорите да се обврзат...