Ознака: рке

РКЕ го објави блоковите за плаќање на струјата, новата цена в...

Ќе има четири наместо најавените три блока, и повисоки граници на вториот и третиот блок Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денеска објави како...

Цената на електричната енергија ќе зависи од побараното покачување од ЕВН...

Се очекува Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) в среда да одржи подготвителна и главна седница на која ќе бидат соопштени цените на блок тарифите,...

Одземени лиценците на БЕГ за дистрибуција и снабдување со топлинска енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) на главна седница донесе одлуки со кои престануваат да важат одлуките за издавање на лиценца за...

Бислимоски: Блоковите ќе важат исклучиво за време на скапата тарифа, оној...

Подготвителна седница за блок тарифите за потрошувачката на струја на домаќинствата Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ја започна подготвителна седница за...

Се очекува РКЕ да ги дефинира блок-тарифите за електрична енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе одржи подготвителната седница за реформата на тарифниот систем за електрична енергија (блок тарифи). Подготвителната седница,...

Ковид-експертите сега станаа енергетски експерти, па се обидуваат да се протнат...

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги Марко Бислимоски вели дека сериозен проблем претставува растот на курсот на доларот, што предизвикува притисок...

Дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) цената на бензините ќе се намали за 1,5 денари, а цената на...

Проф. Димитров: Народот треба да размислува колку ќе поскапи електричната енергија,...

Граѓаните треба да размислуваат колку всушност ќе поскапи електричната енергија, а не за процентите и за блок-тарифите, бидејќи на самите сметки можат да видат...

Воведувањето четири блок-тарифи не е противуставно за Зибери и Бислимоски

Народниот правобранител Насер Зибери и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски сметаат дека не се противуставни предложените измените...

Бензините поскапуваат за 1,5 денари, а дизелот за три

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемуваат за 1,5 ден/лит, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) за 3 ден/лит,...