13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:29

Ознака: Рио де Жанеиро

Зошто луѓето тагуваат по знаменитости?

Парижаните проговорија за тоа како катастрофалниот пожар во Богородичната црква ги натера да размислуваат за идентитетот, меморијата и заедничката култура. Во други делови на...

Најмалку шестмина загинати во невреме во Рио

Најмлаку шест лица загинаа во невреме проследено со силен ветер и пороен дожд, што го зафати вториот по големина бразислки град Рио де Женеиро. Дождовите...

Гувернерот на Рио де Женеиро уапсен под сомнение за поткуп

Гувернерот на бразилската држава Рио де Женеиро денеска е уапсен поради сомневање дека учествувал во група за измами и перење пари, соопшти федералното обвинителство. Луис...

Каде почнува слободата на изразување, а каде престанува уметноста?

Ако сѐ одеше според планираното, изложбата што беше отворена лани во Бразил, на која се најдоа детски цртежи со зборовите „трансвестит“ и „геј-дете“, најверојатно...

Изгоре дел од културното богатство на Бразил

Се стравува дека во големиот пожар, кој избувна во неделата попладне и го уништи 200 години стариот Национален музеј на Рио де Жанеиро, изгоре...