Ознака: Рио де Жанеиро

Гувернерот на Рио де Женеиро уапсен под сомнение за поткуп

Гувернерот на бразилската држава Рио де Женеиро денеска е уапсен поради сомневање дека учествувал во група за измами и перење пари, соопшти федералното обвинителство. Луис...

Каде почнува слободата на изразување, а каде престанува уметноста?

Ако сѐ одеше според планираното, изложбата што беше отворена лани во Бразил, на која се најдоа детски цртежи со зборовите „трансвестит“ и „геј-дете“, најверојатно...

Изгоре дел од културното богатство на Бразил

Се стравува дека во големиот пожар, кој избувна во неделата попладне и го уништи 200 години стариот Национален музеј на Рио де Жанеиро, изгоре...