Ознака: Рим

Полицијата конфискуваше осум вили на мафијаши од Рим

Италијанската полиција денеска конфискува осум луксузни вили кои илегално во Рим ги изградиле членови на озлогласена мафијашка организација. Во акцијата учествувале околу 600 полицајци. Градоначалничката на...

Пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во Рим

Македонската пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во рамките на Музичкиот фестивал Темпието ,,Concerti del Tempietto’’ во Театро Марчело во Рим, Италија, што...

Вечниот Град – вечна љубов

Музички приказни Невозможно е човек да отиде во Рим, а да не се врати вљубен. Во градот. Рим е љубов на прв поглед, љубов за...

Премиерите Заев и Борисов на заедничко чествување на сесловенските просветители во...

Владина делегација на чело со премиерот Зоран Заев денеска, во рамките на посетата на Република Италија и на Светата Столица (Ватикан) по повод Манифестацијата...

РИМ

Нашиве „креативци“ не отидоа подалеку од старите југословенски наративи: го извадија од ракав на основачкиот мит за Илинден, кој во бившата држава служеше како ‘доказ’...

Експлозија во центарот на Рим

Автобус експлодираше во центарот на италијанската престолнина Рим.  Автобусот експлодирал откако претходно бил зафатен од пожар и засега нема информации за последиците, со оглед на...

Самостојна изложба на Марија Светиева во Рим

По учеството на Фестивалот за акварел во Урбино, Италија, кој се одржа од 29 април до 2 мај, познатата македонска уметница Марија Светиева вчера...

Сибирски студ и снег го замрзнаа Стариот Континент

Во Москва температурата падна под 20 степени, а според руските метеоролози, ниските температури во земјата ќе продолжат и на почетокот на следниот месец. Рим,...