Ознака: Рим

Папата им нуди бесплатно тестирање на бездомниците и сиромашните во Рим

Папата Франциско им нуди бесплатни тестови на коронавирус на сиромашните и бездомниците во Рим како дел од римокатоличката прослава на Денот на сиромашните, соопшти...

Копнежот на безимениот

Ако патувате во Рим, меѓу стандардните дестинации на туристичките водичи, секако, е Колосеумот - едно од новите седум светски чуда (на модерниот свет), а...

Невести на протест во Рим

Невести облечени во своите венчаници протестираа пред прочуената фонтана „Ди Треви“ во Рим, поради одложувањето на нивните венчавки и свадби поради корона-рестрикциите. Италија, една од...

Меридијани

Анкара - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се приближува нова ера меѓу САД и Турција за решавањето на ситуацијата во Либија. Ердоган...

Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј одбележан во Рим

Во чест на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, 24 Мај, денеска во базиликата Сан Клементе во Рим, делегации на Македонија и...

Жената што допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, и кои штотуку пристигнале, се негативни на вирусот. Пациентката е една...

Експертите од Рим порачуваат: Здрав разум, миење раце и кашлање во...

Претставниците на Европската Унија, италијанските власти, СЗО и Европскиот центар за превенција и контрола на болести од состанокот во Рим порачаа дека не треба...

Пронајдена гробницата посветена на Ромул?

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница за која сметаат дека е посветена на основачот на Рим, Ромул. Малата одаја со...

Потребна ни е јасна перспектива за пристапување кон ЕУ

Премиерот Зоран Заев на Самитот на ЦЕИ во Рим Во духот на солидарноста и регионалната соработка, членките на Централноевропската иницијатива, од кои голем дел се...

Светска премиера на „Врба“ на Манчевски на фестивалот во Рим

Светската премиера на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде вечерва на Филмскиот фестивал во Рим, Италија, во рамките на третата фестивалска вечер. Годинава, во...