16.1 C
Skopje
19.11.2019 - 15:01

Ознака: Рим

Светска премиера на „Врба“ на Манчевски на фестивалот во Рим

Светската премиера на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде вечерва на Филмскиот фестивал во Рим, Италија, во рамките на третата фестивалска вечер. Годинава, во...

Рим се гуши во ѓубре

Огромините количини ѓубре од каде се гостат стаорци, предизвикуваат загриженост за јавното здравје во Рим, а лекарите ги предупредуваат семејстата да го избегнуваат ѓубрето...

Пијанистката Даница Стојанова настапува во Рим

Македонската пијанистка Даница Стојанова денеска ќе настапи во Рим, во рамките на најголемиот национален фестивал во организација на концертната агенција „Ил темпието“. - Минатата година...

Ватикан отвора две гробници во обидот да разреши 36-годишна мистерија

Ватикан нареди да се отворат и пребараат два гроба во обид да се разреши случајот на мистериозното исчезнување на тинејџерката Емануела Орланди пред 36...

Од Триполи во Рим префрлени 149 бегалци и мигранти

Обединетите Нации соопштија дека 149 бегалци и мигранти, од кои речиси половина се деца, безбедно биле евакуирани од либиската престолнина Триполи во Рим. Заменик портпаролот...

Во Рим откриена сочувана глава од античко божевство

Археолозите во близина на римскиот Колосеум пронашле невообичаено сочувана глава од античко римски кип, објави римскиот градски совет. Во соопштението стои дека е пронајдена бела...

Рим бара од ЕУ да подготви план доколку тргнат бегалци од...

Италијанската Влада писмено се обрати до ЕУ и побара од Брисел да подготви акционен план во случај на евентуален бегалски бран поради оружениот судир...

Илјадници на протестот против климатските промени во Рим

Илјадници луѓе, вклучувајќи и ученици од основните училишта се придружија на денешниот протест во Рим против климатските промени, инспириран од екоактивистката, шведската тинејџерка Грета...

Поранешниот градоначалник на Рим осуден на шест години затвор

Џани Алемано, кој беше градоначалник на Рим од 2008 до 2013 година, осуден е на шест години затвор за корупција во рамки на аферата...

Официјален претставник на Ватикан обвинет за сексуално злоставување

Високиот претставник на Ватикан, Херман Гајслер денеска поднесе оставка откако поранешната милосрдна сестра од неговата заедница Дорис Вагнер јавно го обвини за сексуално вознемирување...