Ознака: Рим

Пет причини за надеж во Унијата

Добри основи за оптимизам на ЕУ во 2022 година Новиот сојуз меѓу Берлин, Париз и Рим внатре во ЕУ, како и новата влада во Германија,...

Рим под полициска опсада поради самитот Г20

Американскиот претседател Џо Бајден рано утринава пристигна во Рим, каде утре почнува дводневниот самит на Групата 20 (Г20), јавува агенцијата „Анса“. Бајден денеска ќе има...

Диви свињи го окупираа Рим

Последниве неколку дена, жителите на Рим мака мачат со дивите свињи што го окупираа главниот град на Италија. Дивите свињи во потрага по храна...

Радев: Ако ги зближиме младите ќе ги надминеме децениските спротивставувања

Претседателот на Италија, Серџо Матарела е целосно солидарен со нашиот став за пристапувањето на Македонија и Албанија во Европската Унија, изјави бугарскиот претседател Румен...

Пендаровски положи цвеќе на гробот на Свети Кирил

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата на Италија и Светaтa Столица, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, денеска во базиликата...

Пендаровски и Радев во Рим заеднички ги чествуваа Св. Кирил и...

Претседателите Стево Пендаровски и Румен Радев денеска во базиликата Санта Марија Маџоре во Рим заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј. Претседателите Пендаровски и Радев...

Матарела се залага за што поскоро одржување на првата меѓувладина конференција...

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Рим оствари средба со италијанскиот колега, Серџо Матарела. На средбата, двајцата претседатели разговарале за билатералните односи меѓу Македонија и Италија,...

Пендаровски на средби со претседателите на Бугарија и Италија во Рим

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска на пладне на Меѓународниот аеродром Скопје ќе има средба со претседателот на Бугарија, Румен Радев, по што двајцата претседатели со...

Османи на средба со секретарот за односи со државите на Ватикан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во Рим се сретна со секретарот за односи со државите на Светата столица, монсињор Пол Ричард Галагер. Од МНР...

Папата им нуди бесплатно тестирање на бездомниците и сиромашните во Рим

Папата Франциско им нуди бесплатни тестови на коронавирус на сиромашните и бездомниците во Рим како дел од римокатоличката прослава на Денот на сиромашните, соопшти...