Ознака: Ривер плата

Финалето на Копа либертадорес повторно ја мачи Јужна Америка

Годинашното финале што треба да се одигра во Сантијаго, Чиле, на 23 ноември, е под знак прашалник поради уличните нереди во земјата Јужноамериканскиот фудбал се...

Ривер ја елиминира Бока и ќе ја брани титулата во Копа...

Противник на Ривер плата, во финалето што ќе се игра во Сантијаго де Чиле, на 23 ноември, ќе му биде подобриот од дуелот Фламенго...

Реал и Ривер плата фаворити за светската титула

Во Обединети Арапски Емирати (ОАР), во Ал Аин и во Абу Даби, шампионите на шесте конфедерации на Светската фудбалска федерација (ФИФА), како и претставникот...

По еден месец „играње“, Ривер ја освои титулата

Во вториот финален меч на Копа либертадорес, кој се играше во Мадрид, Ривер плата ја совлада Бока јуниорс со 3-1 (во првиот меч на...

Херојот од сенка на Ривер плата заслужува две статуи

Навивачите на Ривер плата ги слават Лукас Прато и Хуан Кинтеро меѓу јунаците на победата над Бока јуниорс од 3-1, со која „милионерите“ синоќа...

Прифатено барањето на Бока јуниорс – финалето повторно одложено

Реваншот од финалето на Копа либертадорес помеѓу аргентинските фудбалски клубови Ривер плата и Бока јуниорс повторно е одложен. Првиот меч заврши нерешено 2-2. Според најавите кои...

Суперкласико создаде хаос наместо спектакл

Срамниот напад на фудбалските навивачи на Ривер плата врз клупскиот автобус на ривалската Бока јуниорс го одложи реваншот од финалето на Копа либертадорес на...

Во финалето на Копа либертадорес не важи правилото „гол на гости“

Градските ривали од Буенос Аирес, Бока јуниорс и Ривер плата, ремизираа, 2-2, во првиот од двата финални меча, во шампионатот на Јужна Америка, Копа...

Бока – Ривер, „финале на финалињата“

Ривалството помеѓу Бока Јуниорс и Ривер плата од Буенос Аирес се вбројува меѓу најжестоките и најинтензивни на планетата, а нивните фудбалски натпревари „Суперкласико“ создаваат...