-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:14

Ознака: Реџеп Тајип Ердоган

Ердоган ги повика Саудијците да кажат каде е телото на Кашоги

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика Саудиска Арабија да ја открие локацијата каде што се наоѓа телото на убиениот новинар Џамал Кашоги, предупредувајќи...

Ердоган бара објективност од УЕФА

Турскиот премиер, Реџеп Тајип Ердоган побара од УЕФА да биде објективна во пресрет на објавувањето на домаќинот на Евро 2024.    Турција и Германија се земјите,...

Путин и Ердоган ќе остварат средба во Сочи

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин денеска ќе остварат средба во Сочи, со цел да разговараат за ситуацијата во...

ОН: Путин и Ердоган можат да спречат крвопролевање во Идлиб

Специјалниот претставник на Обедионети нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска изјави дека Русија и Турција можат да спречат крвопролевање во Идлиб. - Сирија може...

Нов проширен мандат за Ердоган

Ердоган беше пред најголем изборен тест во изминатите 15 години, но обезбеди триумф што му дава нови големи претседателски ингеренции со кои ќе може...

Ердоган се подготвува за победа

Можеби е наивно да се верува дека на изборите Ердоган може да загуби. Од друга страна, како што покажаа изборите во Ирак, па и...

Што да се очекува од изборите во Турција

Турските гласачи в недела ќе излезат на избори, првпат откако лани беа воведени низа уставни промени за зголемување на ингеренциите на функцијата претседател. Истовремено,...

Ердоган вети бесплатно кафе, чај и слатки во „народни кафулиња“

Во рамки на кампањата за општите избори во Турција на 24 јуни, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети отворање „народни кафулиња“ низ земјата, во...

Ердоган телефонски разговарал со Путин за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска телефонски разговараше се рускиот претседател Владимир Путин, јави турската агенција Анадолија. Според информации од извори блиски до турскиот...