Ознака: Реџеп Тајип Ердоган

Ердоган најави можна соработка со Израел во испораката на гас за...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција може да соработува со Израел во испорака на природен гас од Блискиот Исток во Европа...

Шарл Мишел: Не спијам добро поради сцената од состанокот со Ердоган

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел чувствува непријатност поради инцидентот поврзан со распоредот за седење на состанокот одржан во Анкара оваа недела, пишува германскиот весник, „Ханделсблат“. Урсула...

Меркел и Ердоган ќе се сретнат во Турција

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја посети Турција следниот месец за да го повика претседателот Реџеп Таип Ердоган да го испочитува миграцискиот пакт со...

Ердоган и Џонсон разговараа за Сирија и Либија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со премиерот на Велика Британија Борис Џонсон, јави агенцијата Анадолија. Од Кабинетот за комуникации при Претседателството на Република...

Ердоган: Апсолутно ќе ја завршиме работата која ја почнавме

Одлучни сме да ја продолжиме операцијата до крај, и покрај заканите. Ова го изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Баку, по најавите...

Турција ќе продолжи со купување иранска нафта и покрај санкциите на...

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека Турција нема да престане да купува нафта и природен гас од Иран, и покрај заканата од американски...

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, телефонски разговараа за формирање  уставна комисија на Сирија која ќе изготви нов устав...

Како анонимниот борец за демократија успеа да победи против Ердоган

Турскиот опозициски кандидат Екрем Имамоглу освои убедлива победа на неодамнешните изборите за градоначалник на Истанбул, задавајќи му тежок пораз на претседателот Реџеп Таип Ердоган,...

Турција уште ја отплеткува мрежата од воениот удар

Турција нареди апсење на 128 лица од воениот персонал на земјата поради сомневање дека биле поврзани со мрежата која се обиде да го изведе...

Поништени локалните избори во Истанбул каде што загуби партијата на Ердоган

Врховната изборна комисија на Турција одлучи да ги поништи и обнови локалните избори за Истанбул, пренесе „Ројтерс“. Повторените избори за градоначалник на Истанбул ќе се...