Ознака: реџеп таип ердоган

Ердоган: Авганистан не стана побезбеден додека таму беше Америка

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Авганистан не бил побезбеден додека американската армија била во таа земја. „За време на дводецениското присуство на американската...

Ердоган во Црна Гора: Верувам дека наскоро ќе станете членка на...

Турција многу добро го разбира дефицитот на стабилност на Западен Балкан и затоа инсистира на отворени врати кон НАТО и ЕУ за регионот, изјави...

Ердоган: Европа да преземе одговорност за мигрантите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги повика европските земји да преземат одговорност за мигрантите што доаѓаат од Авганистан и истакна дека неговата земја...

Чајот на Ердоган не ги смирува критиките за турскиот одговор на...

Додека турските пожарникари се борат со огнот во медитеранското крајбрежје, претседателот Реџеп Таип Ердоган е критикуван поради одговорот на владата за справување со најголемите...

Ердоган: Непобедливата Турција испрати порака до целиот свет

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, за турскиот медиум „Јени Сафак“ напиша статија по повод петгодишнината од обидот за воен удар во Турција, што...

Ердоган: Турција и САД влегуваат во нова ера на односи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција и Соединетите Американски Држави влегуваат во „нова ера“ на односите кои беа влошени во последните години...

Средба на Пендаровски со Ердоган – Односите меѓу двете земји се...

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Анталија оствари средба со Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамки на неговата работна посета на Турција,...

Ердоган и Мицотакис се согласија да продолжат со дијалогот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека се согласил со грчкиот премиер за продолжување на дијалогот меѓу двете земји околу спорните прашања. Ердоган, кој...

Ердоган донира 30.000 вакцини за Македонија

Министерот за здравство, Венко Филипче по вчерашната средба со турскиот претседател Таип Ердоган во Истанбул соопшти дека Турција ќе ни донира 30.000 вакцини „Синовак”. -...

Бајден на листот со состаноци го додаде и Ердоган, ќе се...

Американскиот претседател Џо Бајден ќе се состане со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на маргините на самитот на НАТО во Брисел овој месец, објави...