Ознака: реџеп таип ердоган

Ердоган понуди да посредува меѓу Русија и Украина

Турција е подготвена да посредува во разговорите меѓу Русија и Украина, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Се надеваме дека овој регион нема да стане...

Ердоган: Турција нема да толерира никакви напади врз нејзиниот интегритет

Турција нема да толерира никакви напади врз нејзиниот интегритет, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по повод 83-годишнината од смртта на Мустафа Кемал Ататурк,...

Турција не ги простува шпекулациите за здравјето на Ердоган

Турските власти почнаа судска постапка против 30 лица поради шпекулации за здравствената состојба на претседателот Реџеп Таип Ердоган на социјалните мрежи. Сите осомничени се гонат...

Поведена постапка против 30 лица што ја пренесоа веста дека Ердоган...

Турските власти поведоа правна постапка против 30 лица поради објавата на „Твитер“ дека претседателот Реџеп Таип Ердоган наводно починал. Во соопштението од полицијата се вели...

Ердоган го откажа учеството на климатскиот самит поради безбедносни причини

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, ги откажа плановите за учество на климатската конференција „КОП26“, откако Британија не ги исполни турските барања за безбедносните аранжмани,...

Ердоган нема да ги протера западните амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се предомисли и ја повлече одлуката да протера десет странски амбасадори. Во текот на викендот Ердоган му нареди на Министерството...

Ердоган до амбасадорите: Бидете повнимателни во изјавите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека западните амбасадори кои требаше да бидат протерани од Турција отстапија од првичните намери и ги повика да...

Падот на лирата се совпадна со дипломатската криза

Политичките противници на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакнаа дека неговиот повик за протерување на десетмина амбасадори од западните држави претставува обид за оттргнување...

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во понеделникот вечерта амбасадорите на Германија,...

Путин го посоветува Ердоган да ја прими руската вакцина

На состанокот во Сочи, рускиот претседател Владимир Путин го советуваше својот турски колега Реџеп Таип Ердоган да ја прими руската вакцина против коронавирус „Спутник...