1.4 C
Skopje
16.12.2019 - 1:42

Ознака: реџеп таип ердоган

Идиличната фотографија не ги прикри затегнатите односи во НАТО

Насмевките на лидерите од НАТО, кои можат да се забележат на идиличната фотографија направена во пресрет на самитот на Алијансата во Лондон, не успеаја...

Самитот на НАТО ќе го спои проблематичното трио

Приказна за тројцата претседатели Економист Прославата за седумдесетгодишнината од постоењето на НАТО требаше да биде триумфален марш. Просечниот животен век на сојузите за колективна одбрана во...

Ердоган:Прашањата на некои земји не треба да ги доведат во заложништво...

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, вели дека ставот на Европската Унија кон Турција во последниот период е далеку од конструктивен, пренесе агенцијата „Анадолија“. Според Ердоган,...

Ердоган: Турција ќе одговори на резолуцијата на САД за Ерменците

Турскиот парламент ќе одговори на американските резолуции кои го признаваат масакрот на Ерменците како геноцид и повикуваат на санкции против Турција за нејзината воена...

Ердоган: Смртта на Багдади е пресвртница во борбата против тероризмот

Смртта на водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади претставува пресвртница во заедничката борба против тероризмот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Ердоган на Твитер...

Трамп телефонски разговараше со Ердоган, добил уверување дека ќе го почитува...

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва изјави дека во телефонски разговор со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган добил уверување дека ќе го почитува примирјето...

Огромниот подарок на Трамп за Ердоган

Вашингтон пост Автор: Ишан Тарор Се случи сериозен пресврт на настаните. Со години Турција поразително гледаше како подалечните сили како САД, Русија и Иран се мешаа...

Турција се согласи да ја прекине офанзивата во Сирија

По петчасовно договарање, потпретседателот на САД, Мајк Пенс, објави дека САД и Турција постигнале договор за привремен прекин на огнот во Сирија, пренесува „Ројтерс“.  Турција...

Пенс се сретна со Ердоган со цел да се запре офанзивата...

Американскиот потпретседател Мајк Пенс во Анкара се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за да го убеди да ја запре офанзивата над курдските...

Би-би-си: Ердоган во канта го фрлил писмото од Трамп

Писмото на американскиот претседател Доналд Трамп, до турскиот колега Реџеп Таип Ердоган, заврши во канта, пренесува Би-би-си повикувајќи се на неименувани извори од турското...