8 C
Skopje
16.11.2018 - 23:42

Ознака: реџеп таип ердоган

Ердоган: Турција не дозволува експлоатација на гас во водите на Кипар

Турција нема да дозволи експлоатација на резервите гас во водите на Турција и северен Кипар во источниот Медитеран, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип...

Советник на Ердоган: Грција ќе доживее катастрофа ако завојува со Турција

Доколку Грција започне конфликт со Турција ќе доживее катастрофа за три до четири часа, изјави денеска Јигит Булут, советник на турскиот претседател Реџеп Таип...

Телото на новинарот Кашоги пронајдено во бунар?

Телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги наводно било пронајдено во бунарот на територијата на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул. Од друга страна,...

Ердоган: Убиството на Кашоги било планирано со денови

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе...

Ердоган: Саудијците да докажат дека Кашоги го напуштил конзултатот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул треба да докаже дали дисидентскиот новинар и писател Џамал Кашоги ја...

Ердоган: Турција и натаму ќе ги зајакнува односите со Русија

Турција воспостави многу блиски врски со Русија во многу сфери - од Сирија, па до туризмот - и сака и натаму да ги зајакнува...

Ердоган потпиша декрет за олеснување на условите за добивање турско државјанство

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потпиша декрет со кој значително се олеснуваат условите за странци добивање турско државјанство од странци. Во документот, објавен во турскиот...

Каде се денес лидерите на Г20 што го спасуваа светот од...

Дваесет лидери на самит во Вашингтон во 2008 година бараа излез од најтешката криза што го погоди светот од почетокот на 20 век. Една...

Ердоган: Турција не бара дозвола за да купува оружје од Русите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека неговата земја нема од никого да бара дозвола за купување на рускиот одбранбени систем „с-400“. - Постигнавме договор...

Ердоган: На Турција и се потребни руски системи С-400

Турскиот претеседател Реџеп Таип Ердоган нагласи денеска дека на државата и се потребни ракетни системи земја-воздух С-400 од руско производство и дека ќе ги...