4.8 C
Skopje
25.10.2021 - 12:15

Ознака: Рејчел Галовеј

Битиќи и Галовеј потпишаа меморандум за следење на инфраструктурните проекти

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и амбасадорката на Обединетото Кралство во Северна...

Бектеши-Галовеј: Зголемувањето на економската соработка со Обединетото Кралство останува наш приоритет

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата беше изразено задоволство од континуирано...

Мицкоски на средба со Галовеј: Македонија тоне на секое поле

Македонија тоне на секое поле, а големиот степен на корупција во земјава ги коси сите меѓународни стандарди, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој...

Џафери: Како најнова членка на НАТО подготвени сме да соработуваме со...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, имаше работна средба со Н.Е. Рејчел Галовеј, амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република...

Пендаровски: Oдносите со Британија и Франција се базираат на партнерство и...

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј и првиот советник во Амбасадата на...

Мицкоски до Галовеј: Ситуацијата во Македонија е алармантна, власта не презема...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоки, оствари средба со британската амбасадорка, Рејчел Галовеј, каде разговараа за актуелната политичка, економска и здравствена состојба во земјава. Во текот...

Бектеши – Галовеј: Обединетото Кралство е наш втор најголем трговски партнер

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска оствари видеосостанок со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј. На состанокот разговараа за економските приоритети на Владата во...

Амбасадорката на Обединетото Кралство во посета на Кичево

Во повеќечасовна посета на Кичево денес престојуваше амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј. Таа најпрво ја посети локалната самоуправа, каде оствари средба со градоначалникот...

Груби: Етничката застапеност е уставно право

Вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби, денеска се сретна со британската амбасадорка Рејчел Галовеј, а на средбата, меѓу другото, истакнал дека правичната...

Заев до Галовеј: Унапредувањето на соработката со Обединетото Кралство е еден...

Претседателот на Владата Зоран Заев, се сретна со амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Н.Е. Рејчел Галовеј, која му го честиташе вториот мандат и...