-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 7:51

Ознака: решенија

Маѓепсаниот круг на политичките решенија

Одбројување до избори или нова вонредна состојба, прашање е сега Рокот на третата, 14-дневна вонредна состојба, воведена првично на 18 март, за да ѝ се...

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие, на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за самоизолација. Како што информираат од...

Мицкоски: Ќе продолжиме да нудиме решенија за здравствените и економските предизвици

Денес, се отвори повеќедневната дигитална конференција со наслов: „Современи алатки за политичка комуникација“, во заедничка организација на политичката гондација на ЦДУ – Фондацијата „Конрад...

На 144 лица им се издадени решенија за самоизолација

Во текот на вчерашниот ден на територијата на државата на 144 лица им се издадени решенија за изолација, а 51 лице потпишале изјави за...

МНР: Се изнаоѓаат решенија за македонските патници да се вратат дома

Министерството за надворешни работи преку Координативното тело за помош и поддршка на државјани на Република Македонија кои, поради новонастанатата ситуација со коронавирусот (COVID-19), се...

Прв проектен форум за решенија во повеќе области

Во Општина Вевчани се одржа првиот проектен форум. На форумската сесија беа наведени проблеми и беа предложени решенија од повеќе области, како образование, детска...

Граѓаните без реална моќ да влијаат на законите

Од квалитетот на законските решенија во голема мера зависи и степенот на демократијата и квалитетот на животот генерално. Лошите законски решенија, кои ги има...

Бизнис заедницата со предлози за намалување на аерозагадувањето

Заедничка акција на приватниот и јавниот сектор за побрза замена на старите возила со нови електрични, итно справување со дивите депонии и промовирање на...

Нови решенија на Центар за отстранување урбана опрема

Изминатиов период општината Центар издаде повеќе решенија за отстранување диво и нелегално поставена урбана опрема. Секторот за инспекции на општината Центар во рамките на...

Контроли и решенија за отстранување урбана опрема во Центар

Секторот за инспекциски работи на општината Центар во изминатиот период, по засилените контроли и инспекции, издаде седум нови решенија за отстранување на урбаната опрема...