Ознака: решение

Османи: Продолжуваме конструктивно во изнаоѓање взаемно прифатливо решение

Продолжуваме конструктивно во изнаоѓање взаемно прифатливо решение со Бугарија. Двајцата премиери не охрабрија да продолжиме со разговорите и врз основа на тој мандат ние...

Избори, сега, се решение!

И пред, но особено по локалните избори во 2021 година, ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори, а СДСМ/ДУИ го одбиваат таквото барање. За волја на...

ЕК првпат даде временски рок за првите меѓувладини конференции, уште нема...

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во телефонските разговори со премиерот Димитар Ковачевски, со бугарскиот премиер Кирил Петков и со бугарскиот претседател Румен Радев посочил...

Ковачевски: Нема да има отстапки, нема заеднички прифатлив документ како основа...

Во овој момент не постои документ што е заеднички прифатлив за двете страни и кој може да претставува основа за решение. Нема да има...

Спорот меѓу Скопје и Софија би можел да прерасне во „замрзнат...

Сега е вистински момент за решавање на отворените прашања меѓу Бугарија и земјава, доколку тоа не се случи во блиска иднина спорот би можел...

Бугарски корици за преспанското сценарио

По изјавата на министерот за надворешни работи дека има документ што бил прифатлив за Македонија како основа за договор со Бугарија, домашната експертска јавност...

Маричиќ: Проблемот со Бугарија може да се реши низ дијалог

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за угледниот словенечки весник „Дело“ истакна на важноста проширувањето на Европската Унија да се одвива по претходно...

Комисијата за историски прашања со Бугарија: Сè уште сме далеку од...

Заедничката мултидсциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања денес и вчера ја одржа 16-тата редовна средба на која биле дискутирани неколку прашања важни...

Геоинженерството како решение за климатските промени

Промени за подобра животна средина Иако климатското геоинженерство звучи страшно, сепак научниците порачуваат дека тоа ќе се случи без разлика дали ние сакаме или не,...

Највисоката соларна фарма – решение за климатските промени

Во борбата против климатските промени, на човештвото му се потребни брзи и иновативни решенија со кои ќе ѝ се стави крај на зависноста од...