9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 6:06

Ознака: решавање

Меркел: ЕУ треба да ги решава разликите со разговор

ЕУ треба да ги реши разликите преку меѓусебни разговори, рече германската канцеларка Ангела Меркел, одговарајќи на прашањето за спорот со Полска околу владеењето на...

Скопје и Софија да го решаваат спорот надвор од пристапниот процес,...

САД ги повикаа Бугарија и Македонија да ги решат билатералните спорови надвор од пристапниот процес за да се постигне заедничката цел за членство на...

Макрон е подготвен да помогне во решавањето на конфликтот во Нагорно-Карабах

Франција е подготвена да ја даде својата помош во градењето трајно и праведно решение за сите страни вклучени во решавањето на конфликтот во Нагорно-Карабах,...

Паневропските унии: Скопје и Софија да ги решат билатралните прашања во...

Паневропската Унија на Македонија и ПанЕвропа Бугарија ги повикаа владите на Бугарија и Македонија да продолжат со комуникацијата во духот на добрата волја. Оттука ја...

Грета Тунберг: ЕУ само се преправа дека итно ја решава климатската...

Климатската активистка, Грета Тунберг, денеска ги обвини владите и институциите на ЕУ дека само се преправаат оти се справуваат со климатската криза како итно...

И МПЦ-ОА има света мисија за решавање на иднината на својата...

Решавањето на македонското црковно прашање преку Вселенската патријаршија е единствениот пат за меѓународно признавање на автокефалноста на нашата црква. Наедно, тоа бездруго е и...

Решавањето на македонското прашање е решение за мир на Балканот и...

Тони Менкиноски, правен застапник на Македонците во Бугарија Г. Менкиноски, заменик-премиерот и министер за одбрана на Република Бугарија, г. Красимир Каракачанов, поведе кривична постапка против...

Нов обид за решавање на украинската криза

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, вчера го имаше својот прв надворешнополитички тест на самитот во Париз за решавање на кризата во Украина, каде што првпат...

Медијацијата слабо се користи во решавање спорови меѓу компаниите

Слободно можеме да констатираме дека капацитетите на медијацијата во стопанскиот сектор кај нас не се доволно искористени, па затоа се потребни чекори и активности...

Компаниите повеќе да ја користат медијацијата за решавање на споровите

Во состав на Сојузот на стопански комори (ССК) почнува да работи првиот Центар за медијација, чија цел е преку предавања и обуки да ги...