Ознака: рецесија

Индустриското производство во Германија опаѓа, дали земјата е пред рецесија?

Падот на индустриското производство за време на летниот период во Германија би можело да доведе до рецесија, вели централната банка на земјата. Според официјални податоци...

Германските економски маки го тресат Стариот Континент

Соочена со забавувањето на глобалната економија, американско-кинеската трговска војна и неизвесноста околу брегзит, Германија во вториот квартал од годината потона во техничка рецесија, откако...

Најголемата економска сила во Европа пред рецесија

Германија во вториот квартал од годината потона во техничка рецесија. Бруто-домашниот производ на Германија во тој период паднал за 0,1 отсто, соопшти „Дестатис“. Во вториот...

Хрватските компании стравуваат од рецесија во Германија

Влегувањето на Германија во рецесија би се одразило на целата Европска Унија, особено на земјите во нејзиниот источен дел, а меѓу најзагрозените ќе се...

Европа ја плаќа цената на внатрешните политички превирања

Три од најголемите европски економии - Германија, Италија и Обединетото Кралство, се во рецесија или на работ на рецесија, што би можело да претставува...

Турската економија во рецесија за првпат по 2009 година

Турската економија влезе во рецесија за првпат од 2009 година, објавија властите на само три недели пред владата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган да...

Брегзит без договор ја води Велика Британија кон рецесија

Агенцијата за кредитен рејтинг „Фич“ соопшти дека би можела да го намали рејтингот „АА“ на Велика Британија поради се поголемата несигурност во врска со...

Германија на праг на рецесија

Германските фабрички нарачки во декември се намалија за 1,6 отсто поради слабата побарувачка од странство, покажуваат најновите податоци. Тоа е многу полошо отколку растот од...

Италијанската економија влезе во рецесија

Според првичните резултати во четвртиот квартал, економијата на Италија влезе во рецесија, што воедно е првпат по 2013 година некоја земја на ЕУ толку...

Италијанските банки сѐ потешко се борат со цената на парите, дали...

Забавувањето на растот на БДП нема да ги избегне земјите во еврозоната, сепак најслаб раст оваа година ќе има Италија. Покрај тоа, земјата веќе...