Ознака: рецесија

Европската економија пред историска рецесија

Европската економија се соочува со историска рецесија, рече Европската комисија (ЕК) во својата прва економска прогноза од воведувањето мерки за спречување на новиот коронавирус...

НБРМ: Во 2020 година се очекува најголемата глобална рецесија по големата...

Советот на Народната банка денес одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен најновиот Квартален извештај во чии рамки се вклучени и најновите...

Пандемијата ја турна Канада во рецесија

Канада официјално е во рецесија во првиот квартал, предизвикана од пандемијата ковид-19, соопшти советот на влијателниот институт „ЦД Хау”, во време кога официјалната статистика...

Светска банка: Западен Балкан ќе потоне во рецесија, најдобро ќе помине...

Земјите од Западен Балкан ќе бидат погодени, како и остатокот од светот, од последиците на пандемијата на коронавирус, па и тие ќе паднат во...

Бизнис – инфо

Регионот оди во рецесија Пандемијата на коронавирусот значително влијаеше врз економиите во земјите во регионот, покажуваат најновите податоци на Светската банка (СБ). Хрватска веќе е на...

Македонската економија помеѓу рецесија и депресија

Експертите од ММФ очекуваат делумно закрепнување на светската економија дури идната година, при што поаѓаат од претпоставката дека здравствената криза ќе згасне, што ќе...

Пендаровски: Реално немаме ресурси да покриеме кризна состојба на цела територија

Претседателот Стево Пендаровски објасни зошто се уште не е воведена кризна состојба на цела територија поради пандемијата создадена од коронавирусот. Тој во во вечерашното...

Знаци на рецесија во најголемата економија во Европа

Германија неодамна објави нови економски бројки, кои покажуваат стагнациски пораст од 0 отсто во последниот квартал од 2019 година. Овие бројки, заедно со друг...

Новите царини ќе ја разгорат рецесијата

Најавата за воведување нови царини на европски производи од страна на САД е нов удар за светската економија, пред сѐ за земјите од ЕУ,...

Рецесијата со автомобилската индустрија патува и кон Македонија

Нашите искуства кажуваат дека ефектите од падот на производството во Европа не се пресликуваат веднаш на нашата економија, туку тоа се афтершокови што се...