Ознака: рецесија

Понудата е решение за стагфлацијата во светот

Дејвид Малпас Според последните прогнози на Светската банка, светскиот раст се очекува да забави за 2,7 процентни поени меѓу 2021 и 2024 година, што е...

Светската економија се наоѓа во транзиција

ПРО ИЛИ КОНТРА Прашања за економскиот раст, инфлацијата, иновацијата и влијанието на украинската криза врз транзицијата кон зелена енергија имаат централно место во дискусиите за...

Орбан го почна новиот премиерски мандат во Унгарија со прогноза за...

Унгарските пратеници денеска го реизбраа лидерот на партијата Фидес, Виктор Орбан, на функцијата премиер, на која тој се наоѓа од 2010 година, а за...

Еврозоната на работ на нова рецесија

Алармантни податоци на лондонската компанија за економско истражување „Маркит“, публикувани неодамна, предупредуваат дека економијата во ЕУ на почетокот од годинава се движи по тенка...

Коронавирусот носи рецесија во еврозоната

Министрите за економија во еврозоната предупредија на ризик од рецесија како резултат на „вториот бран“ на пандемијата на коронавирусот и повикаа на фискална политика...

ММФ: Светот запаѓа во најдлабока рецесија

Пандемијата со ковид-19 ја урна глобалната економија, па затоа Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува дека бруто домашенниот производ (БДП) ќе падне за 4,9 проценти...

Каде е Македонија во глобалната рецесија

Домашните експерти посочуваат дека е очекувано Македонија да има поголем пад, но дека прогнозите за тоа како ќе се одвива економскиот раст во 2021...

Постои ли добра рецесија?

Економските податоци навестуваат тешка рецесија, додека некои економисти се оптимисти и прогнозираат брзо заздравување. Како е можно да се биде оптимист со толку лоши...

По една деценија економска експанзија, Америка влегува во рецесија

Соединетите Американски Држави во февруари влегоа во рецесија, по 128 месеци експанзија, соопштија група економисти во САД, а го пренесе Си-ен-ен. Според американскиот медиум,...

САД во рецесија, се најавува сериозен пад на глобалната економија

Американската економија е во рецесија, соопшти Националното биро за економски истражувања (НБЕР) со што го означи крајот на најдолгата економска експанзија во историјата на...